Dlaczego warto skorzystać z usług eksperta ds. finansów? | Notus
Skip to content
Home » Bank Wiedzy » Porady » Dlaczego warto skorzystać z usług eksperta ds. finansów?

Dlaczego warto skorzystać z usług eksperta ds. finansów?

Redakcja NOTUS

Redakcja NOTUS

10 min czytania
Opublikowane: 23 listopada 2022
Featured post thumbnail

Z podobnych przyczyn, dla których udajemy się do sprawdzonych prawników czy lekarzy – żeby oddać swoje sprawy w dobre ręce i zyskać poczucie bezpieczeństwa.

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, w czym właściwie pomaga ekspert finansowy? Można go porównać do lokalnego przewodnika po finansowej dżungli – doświadczonego i sprytnego przywódcy, który prowadzi pewnymi drogami, zna najlepsze skróty, omija zasadzki i w porę ostrzega przed zagrożeniami.

Jego rola nie ogranicza się więc wyłącznie do zbadania zdolności kredytowej
i przedstawienia oferty banków w zakresie ich produktów. Dobry specjalista pomoże Tobie  przeanalizować umowy, które przekłada  sprzedający, sprawdzi stan prawny nieruchomości, wyłoni banki, które akceptują twoje zarobki oraz nieruchomość, którą chcesz kupić.  Zaprezentuje ofertę banków, dopasowanych do twoich potrzeb, ale przede wszystkim zajmie się analizą sytuacji, w której jesteś, pełniąc przy tym rolę edukatora finansowego i opiekuna Twojego budżetu.

Jest wiele argumentów przemawiających za rozpoczęciem współpracy z ekspertem  kredytowym. I chociaż gwarancja spokojnego snu dla wielu jest już wystarczającym powodem, istnieją jeszcze inne.

Uzyskasz konkretny plan działania

W wieloetapowym procesie uzyskiwania kredytu najważniejsze jest wyznaczenie celu, a następnie planu działania. Ekspert ma na uwadze nie tylko nasze potrzeby, ale potrafi spojrzeć na sytuację klienta całościowo i długoterminowo.

Zdarza się, że już po pierwszej konsultacji z ekspertem, klienci zmieniają sposób patrzenia na swoją sytuację finansową. Dla przykładu, brak zdolności kredytowej nie zamyka przed klientami furtki do starania się o kredyt. Ekspert może podpowiedzieć co zrobić, żeby ją uzyskać, na przykład poprzez zmniejszenie zobowiązania, podjęcie dodatkowej pracy, zwrócenie się o podwyżkę, dobranie kolejnej osoby do kredytu. W takiej sytuacji, po upływie kilku miesięcy, klient może wrócić do starań o uzyskanie kredytu.

Zdarza się również, że po pierwszej konsultacji, klienci zmieniają swoje preferencje.
Przychodzili na spotkanie z ekspertem kredytowym, mając chęć przekierowania wszystkich oszczędności na wkład własny, a wychodzą z rzeczową analizą swojego budżetu i planem zbudowania poduszki finansowej, która pozwoli im zaciągnąć mniej obciążające zobowiązanie.

Specjalista tworzy nam harmonogram działania i układa wszelko w czasie. Następnie monitoruje status naszego wniosku, pilnuje ważnych terminów, a także formalności, które trzeba wypełnić. Omawia zapisy w dokumentach stosowane przez banki, a także krok po kroku wyjaśnia zawiłości umowy kredytowej.

Poznasz celne rozwiązania

Ekspert kredytowy ma… szeroką perspektywę. Widzi więcej i dokładniej. Wynika, to przede wszystkim z jego doświadczenia i znajomości branży. Nasz pierwszy kredyt w życiu jest dla niego kolejnym… w danym tygodniu, czy też widział już kilka jak nie kilkanaście podobnych sytuacji do naszych. Oferta naszego banku jest dla eksperta jedną z dziesiątek propozycji, które zna i miał okazję już przeanalizować. Ekspert jest w stanie dopasować rozwiązanie do naszej konkretnej sytuacji, dobierając przy tym najbardziej atrakcyjne warunki na rynku. Dobry specjalista wskaże wszystkie możliwe rozwiązania, aby mieć pewność, że decyzja jest dobra i pozwoli zrealizować zamierzony cel.

Celność rozwiązań proponowanych przez eksperta wynika, w dużej mierze z tego, że bardzo dobrze zna się na procedurach poszczególnych banków. Jeden akceptuje działki do 30 arów, inny dla 20 arów podniesie już wymagany wkład własny. Jeden bank jest bardziej liberalny w stosunku do metrażu nabywanej nieruchomości, inny mniej. Jeden zaakceptuje umowę o pracę na czas określony, inny nie. Dla jednego banku wystarczy 6 miesięcy działalności dla innych musisz prowadzić swoją firmę od co najmniej 24 miesięcy. Dla cześć instytucji finansowych dochód z najmu czy umów zlecenie to nie problem i jak najbardziej akceptują go do wyliczenia naszej zdolności kredytowej.

Czynników mających wpływ na decyzje banków jest wiele, klient, bez pomocy specjalisty, nie jest w stanie ich wszystkich poznać i przeanalizować.

Zaoszczędzisz czas

Próba przeprowadzenia samodzielnej, rzetelnej analizy ofert banków w zakresie danego produktu finansowego jest trudna i czasochłonna. Zebranie wszystkich informacji, opanowanie terminowych promocji, wyznaczenie podobieństw i różnic, przebrnięcie przez zapisy szczegółowe i regulaminy jest mozolnym zajęciem, wymagającym fachowej wiedzy. Eksperci korzystają ze zaawansowanych kalkulatorów, które automatyzują proces zbierania danych. Specjaliści ds. kredytów potrafią je szybko i poprawnie przeanalizować, korygując wynik o znajomość wewnętrznych procedur banków i wskazując na odpowiednią opcję.

Dodatkowo eksperci biorą na swoje barki kontakt z przedstawicielami banków, firm ubezpieczeniowych, rzeczoznawcami, notariuszami, wyręczając klientów z konieczności wykonywania kolejnych telefonów i odbywania kolejnych spotkań.

Zaoszczędzisz pieniądze

„Masz ekstra 98 000 złotych na urządzenie domu”. Kto z nas nie chciałby usłyszeć takiej propozycji? Choć brzmi nierealnie, jest jak najbardziej prawdziwa. Tyle można zaoszczędzić, na trafnej analizie w zakresie wyboru kredytu hipotecznego. Łączenie promocji bankowych, korzystanie z kilku produktów w celu obniżenia standardowej marży, stosowanie innych wybiegów, mających w perspektywie najkorzystniejsze zawarcie umowy kredytowej – to chleb powszechny ekspertów. W talii z umiejętnościami eksperta kredytowego jest też jeszcze jedna, niezwykle mocna karta – twarde negocjacje z bankami! W końcu walczą z dobrze znanym „przeciwnikiem”. Tym samym potrafią zaoszczędzić konkretne, duże pieniądze.

Pamiętaj, że kredyt hipoteczny, to ważna decyzja. Różnice w całkowitym kocie kredytu mogą sięgać nawet 100 tys. złotych! Można powiedzieć, że daje nam to 100 000 powodów, dla których warto współpracować z kimś, kto ma duże doświadczenie, wiedzę i przeprowadzi za rękę w całym procesie.

Bank 1 Bank 2 Bank 3 Bank 4
Koszty początkowe 26 070 PLN 400 PLN 988 PLN 17 050 PLN
W tym koszty wyceny 500 PLN 400 PLN 479 PLN 400 PLN
Koszty całkowite 851 607 PLN 925 497 PLN 910 633 PLN 886 013 PLN
Całkowita kwota do zapłaty 1 326 107 PLN 1 425 097 PLN 1 410 154 PLN 1 369 363 PLN
RRSO 10,53% 11,30% 10,80% 11,04%

Przykładowe różnice w ofertach banków dla kredytu na kwotę 500 000 PLN, zaciągniętego na 25 lat z LTV 80%

Pełne wsparcie, dokonasz słusznego wyboru

Podejmując życiowe zobowiązanie, chcielibyśmy mieć pewność, że dokonujemy właściwego wyboru. Szczególnie, gdy chodzi o kredyt, który będziemy spłacać przez kolejne lata. Gdy konieczność podjęcia wiążącej decyzji idzie w parze z gorącymi emocjami, wiedza eksperta jest na wagę złota.

Ekspert kieruje się interesami swojego klienta. Bazując na doświadczeniu, znajomości procedur, ofert i… preferencji poszczególnych banków, jest w stanie wskazać optymalne rozwiązanie. Jego propozycje mają silne poparcie w liczbach i dziesiątkach przeprocesowanych wniosków kredytowych. Na jego korzyść działają też setki godzin spędzonych na tworzeniu modeli dla klientów w przeróżnych sytuacjach. Wierz mi, Twój ekspert z pewnością już je kiedyś przepracował i będzie w stanie pomóc.
Wydaje ci się, że znajdujesz się w wyjątkowo niepomyślnym położeniu?
Masz dochody z umowy o dzieło? Prowadzisz działalność krócej niż 24 miesiące? Są banki, które akceptują takie warunki.

Potrzebujesz szybkiego i prostego finansowania na zakup siedliska? Ekspert po analizie może zaproponuje korzystny kredyt gotówkowy zamiast hipotecznego.
Błąd z młodości sprawił, że znalazłeś się w BIK? Specjalista poinformuje cię i pomoże przygotować pismo, skutkujące „wyczyszczenie” twojej historii.
Budujesz dom nietypową technologią – postawiłeś na dom modułowy i niepokoi cię w jakich transzach bank przeleje transze? Poradzimy sobie.

Poczujesz spokój

Ostatni, a dla niektórych najważniejszy z powodów, dla których warto rozważyć współpracę z ekspertem kredytowym. „Czy otrzymam kredyt? Czy będzie mnie stać na własne mieszkanie? Czy w końcu będę mógł się wyprowadzić od rodziców? Jak będzie wyglądać moja rata za 10 lat? Czy sobie poradzę? A co w razie, gdybym stracił pracę? Czy moja firma udźwignie zobowiązanie?” – to tylko przykładowe pytania, które bezustannie kłębią się w głowach osób, rozważających zaciągnięcie kredytu. Poziom stresu jest niezwykle wysoki.

Specjalista jest od tego, żeby rozwiać wątpliwości swojego klienta, mówić do niego zrozumiałym językiem i tak zorganizować cały proces, aby był dla klienta bezpieczny i jak najmniej uciążliwy.
Ekspert wyręcza nas w szeregu czynności – dokonuje analizy sytuacji, wyszukuje konkretne opcje, negocjacje, pilnuje terminarza, dopełnia formalności, raportuje postępy w procesie. Wytłumaczy też zawiłości języka finansowego, wesprze w odpowiedziach na pytanie banku. Zapewnia klientowi maksymalny komfort, w nieznanej i trudnej drodze po własne marzenia.

Czym się kierować przy wyborze eksperta? Jeśli specjalista mówi do ciebie prostym zrozumiałym językiem, jeśli buduje atmosferę otwartości, tak, że nie krępujesz się zadawać pytań (czasami po kilka razy takich samych), jeśli ekspert ma dla ciebie czas, a jego wyjaśnienia są spójne i logiczne – to prawdopodobnie trafiłeś na właściwą osobę.

Co ważne eksperci nie pobierają od klientów żadnych opłat. Jak to możliwe? Wynagrodzenie ekspertów jest uzależnione od efektu ich pracy. Udzielony kredyt skutkuje wynagrodzeniem, wypłaconym przez bank, który go uruchomi. Ekspert kredytowy jest w pełni niezależny, jego wynagrodzenie nie wpływa do niego od konkretnej instytucji finansowej, tylko od tej, na którą zdecyduje się sam klient.

Podsumowując, ekspert ds. kredytów staje się naszym głównym pomocnikiem w drodze o pozyskanie finansowania i korzystną umowę z bankiem. Czy w konfrontacji z wielkimi instytucjami finansowymi, przysłowiowy Kowalski ma w ogóle szanse na jakiekolwiek pozytywne dla siebie rozwiązania? Oczywiście – jednak często jest to okupione, dużym stresem, poświęconym czasem, a i często bywa dość kosztowe.

Warto oddać finanse w ręce specjalisty – bo kredyt hipoteczny to poważna sprawa i trzeba dać sobie pomóc.

Bank 1 Bank 2 Bank 3 Bank 4
Rodzaj raty Równa Równa Równa Równa
Docelowa rata kapitałowo – odsetkowa 3 686 PLN 4 667 PLN 4 623 PLN 4 122 PLN
Częstotliwość opłacania miesięczna miesięczna miesięczna miesięczna

Przykładowe różnice w ofertach banków dla kredytu na kwotę 500 000 PLN, zaciągniętego na 25 lat z LTV 80%

Filary współpracy z ekspertem ds. finansów

Dokumenty ekspert pomoże ci zgromadzić niezbędne dokumenty, wypełnić w odpowiedni sposób wnioski kredytowe, wyjaśni wszystkie zawiłości pojawiające się w umowie kredytowej, dopełni wszystkich formalności związanych z uruchomieniem kredytu.

Fachowa pomoc i analiza ekspert rozwiąże problemy, które pojawią się na etapie analizy twojej sytuacji finansowej, odpowie na zapytania, które mogą pojawić się ze strony analityków w bankach, przeprowadzi Cię krok po kroku przez cały proces pozyskania finansowania. Dokładnie zbada Twoją zdolność kredytową, zapozna się z sytuacją rodzinną.

Plan i realizacja ekspert ułoży strategię działania, przedstawi dostępne oferty kredytów hipotecznych, pomoże przejść przez proces analizy kredytowej, kontaktując się w Twoim imieniu z pracownikami banków czy analitykami. A kiedy decyzje kredytowe zostaną już wydane, dokładnie je wyjaśni co pozwoli wyłonić najlepszy bank, w którym będziesz chciał wziąć kredyt.

Umowa i dalsze kroki – ekspert umówi cię z bankiem na podpisanie umowy, przez którą również wcześniej wspólnie omówicie. I choć na tym etapie obsługę przejmuje pracownik banku, to dobry ekspert kredytowy powinien być również do twojej dyspozycji po podpisanej umowie. Chociażby w celu pomocy z zawarciem np. obowiązkowej polisy, czy uruchomieniem kolejnej transzy. A na końcu – z rozliczeniem kredytu. Co więcej, utrzymanie kontaktu ze swoim ekspertem to duże ułatwienie na przyszłość, np. gdy po jakimś czasie będziesz chciał zoptymalizować swoje koszty, ekspert będzie to Twojej dyspozycji.

Elwira Król
Ekspert Finansowy
elwirakrol.notus.pl

Pozostałe

wpisy blogowe

Czym jest karencja kredytu? Kiedy warto skorzystać z karencji spłaty kredytu?

Twoim głównym obowiązkiem jako kredytobiorcy jest płacenie rat zobowiązania zgodnie z harmonogramem. Banki przewidują w pewnych przypadkach możliwość rozpoczęcia spłaty dopiero po danym okresie, np. kilku miesiącach. Inną opcją jest przerwa w regulowaniu spłaty części rat. W takich przypadkach mowa o karencji kredytu. Sprawdź, na czym to polega i kiedy możesz z tego skorzystać. CzymContinue reading „Czym jest karencja kredytu? Kiedy warto skorzystać z karencji spłaty kredytu?”

18 lipca 2024 · 8 min czytania