Lokal mieszkalny przeznaczony na działalność gospodarczą | Notus
Skip to content
Home » Bank Wiedzy » Kredyty hipoteczne » Lokal mieszkalny przeznaczony na działalność gospodarczą

Lokal mieszkalny przeznaczony na działalność gospodarczą

Redakcja NOTUS

Redakcja NOTUS

1 min czytania
Opublikowane: 26 września 2022
Featured post thumbnail

W naszej codzienne pracy jesteśmy w bardzo bliskim kontakcie z naszymi klientami. I wsłuchujemy się w ich potrzeby poszerzenia wiedzy na temat finansowania. W tym wypadku finansowania przeznaczonego dla przedsiębiorców.

Nie każdy wie, że na działalność gospodarczą można przeznaczyć lokal mieszkalny. Na pewno wielu z nas potrafi wymienić firmy, które swoje biura organizują właśnie w ten sposób lub korzystało z usług fotografa, kosmetyczki czy innej działalności, gdzie na spotkanie zaproszono Was do lokalu, który znajdował się w budynku mieszkalnym i przed remontem i dostosowaniem go do prowadzenia działalności, właśnie taką funkcję spełniał.

Czy można więc zakup lokalu mieszkalnego sfinansować kredytem firmowym? Oczywiście, że tak!

Ma to wiele korzyści, są jednak kwestie, które różnią kredyty firmowe od kredytów hipotecznych:

  1. Okres kredytowania – w przypadku zakupu mieszkania na firmę możemy spodziewać się okresy kredytowania od 10 do 20 lat. W przypadku produktów hipotecznych najdłuższy okres to 35 lat.
  2. Cena – tutaj dużych różnic nie ma, produkty firmowe są w podobnej lub nawet niższej cenie. Jednak ponieważ nie dotyczą konsumentów, a firm, można spotkać się z np. prowizją za wcześniejszą spłatę – oczywiście w NOTUS Finanse wiemy jak ją obniżyć.
  3. Wkład własny – oczekiwany wkład własny to zazwyczaj 20%-25% – czyli tak jak w hipotece.
  4. Kto będzie właścicielem nieruchomości – o dziwo nie zawsze banki stawiają wymóg wniesienia nieruchomości w majątek firmy – więcej szczegółów u naszych ekspertów.
  5. Inne korzyści – szukając oszczędności, warto zwrócić uwagę na to jakie korzyści niesie zamiana czynszu za najem na ratę kredytu, a dokładnie o tym, że przedsiębiorca ma możliwość umieszczenia kosztów około kredytowych – prowizji, odsetek i innych opłat – w kosztach działalności. Nieruchomość stanowiąca majątek firmy może być amortyzowana. Jednak więcej szczegółów na ten temat na pewno uzyskacie Państwo u księgowej – my znamy się najlepiej na kredytach.

Jeżeli planujecie zakup mieszkania i prowadzicie działalność gospodarczą, zachęcam do sprawdzenia alternatywy jaką jest kredyt firmowy.

Wioletta Wojniusz
Dyrektor Działu Produktów Biznesowych
wiolettawojniusz.notus.pl

Pozostałe

wpisy blogowe

Czym jest karencja kredytu? Kiedy warto skorzystać z karencji spłaty kredytu?

Twoim głównym obowiązkiem jako kredytobiorcy jest płacenie rat zobowiązania zgodnie z harmonogramem. Banki przewidują w pewnych przypadkach możliwość rozpoczęcia spłaty dopiero po danym okresie, np. kilku miesiącach. Inną opcją jest przerwa w regulowaniu spłaty części rat. W takich przypadkach mowa o karencji kredytu. Sprawdź, na czym to polega i kiedy możesz z tego skorzystać. CzymContinue reading „Czym jest karencja kredytu? Kiedy warto skorzystać z karencji spłaty kredytu?”

18 lipca 2024 · 8 min czytania