Kredyt 300 tys. zł – jaka będzie rata? | Notus
Skip to content
Home » Bank Wiedzy » Kredyty hipoteczne » Kredyt 300 tys. zł – jaka będzie rata?
Redakcja NOTUS

Redakcja NOTUS

2 min czytania
Opublikowane: 11 lutego 2019
Featured post thumbnail

Średni kredyt hipoteczny w Polsce wynosi obecnie ok. 250 tys. zł. Miesięczna rata takiego kredytu może wynosić od 1100 zł, ale nie każdy może liczyć na najlepsze warunki. Poza tym rata kredytu to nie jedyny koszt, jaki trzeba będzie ponieść.

Kredyt hipoteczny na 300 tys. zł – rata, czyli oprocentowanie

W przypadku wzorowego kredytobiorcy bank zaoferuje najniższe, bardzo atrakcyjne oprocentowanie. Rata kredytu na 300 tys. zł może wynieść ok. 1100 zł miesięcznie. Nie łatwo jednak sprostać wszystkim wymaganiom banku i uzyskać najniższe oprocentowanie kredytu. Zależy ono od kilku czynników.

Wymagany wkład własny

20% ceny nieruchomości trzeba mieć w gotówce, aby móc myśleć o najtańszym kredycie. Niektóre banki całkowicie dyskwalifikują kredytobiorców, którzy posiadają mniejszy niż 20% wkład własny. Na szczęście nie wszystkie – nadal są na rynku banki, w których dostaniesz kredyt, posiadając 10% wkładu własnego.

Historia kredytowa

Z punktu widzenia banku, najlepszym (najpewniejszym) kredytobiorcą jest osoba, która posiadała w przeszłości kredyty i spłacała je terminowo. Bank może uznać, że kredyt, jakiego udzieli, będzie przez taką osobę spłacany bez opóźnień. Im mniejsze ryzyko dla banku, tym niższe oprocentowanie kredytu hipotecznego. Jeżeli zdarzało Ci się spóźniać ze spłatą rat, to nie oznacza to, że bank odmówi Ci kredytu, ale jego warunki mogą być nieco gorsze.

Zdolność kredytowa

Banki chętniej udzielają kredytów osobom z dobrą zdolnością kredytową. W praktyce oznacza to, że lepsze oprocentowanie dostanie kredytobiorca zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, który nie spłaca obecnie innych kredytów. Lepiej wypadnie też osoba, która pożycza mniej niż mogłaby dostać, czyli zaciągany kredyt nie będzie dużym obciążeniem dla domowego budżetu.

Rata to nie wszystko – pozostałe koszty kredytu

Szukając kredytu hipotecznego z najniższą ratą, warto policzyć wszystkie koszty okołokredytowe. Bank oferujący nam najlepsze oprocentowanie, od którego zależy miesięczna rata, może pobierać dodatkowe opłaty lub wymagać od nas dodatkowych ubezpieczeń. Jakie są dodatkowe koszty kredytu hipotecznego?

Prowizja za udzielenie kredytu

Wynosi przeważnie kilka procent. W przypadku kredytu na 300 tys. zł dwuprocentowa prowizja wyniesie 6 tys. zł. Dlatego warto zawsze sprawdzić, ile trzeba będzie zapłacić za wypłatę kredytu.

Ubezpieczenia

Podstawowym i zawsze wymaganym jest ubezpieczenie mieszkania. Ale bank może oczekiwać dodatkowych ubezpieczeń, np. ubezpieczenie na wypadek utraty pracy, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Dzięki nim możesz otrzymać najniższe oprocentowanie, ale będą one kosztowały przynajmniej kilkaset złotych rocznie.

Dodatkowe produkty banku (cross-sell)

Powszechną metodą obniżania raty kredytu jest korzystanie z innych produktów banku, np. konta osobistego lub karty kredytowej. Niestety, za korzystanie z tych produktów mogą być naliczane opłaty. Nie będą to raczej duże kwoty, ale warto zastanowić się, czy chcemy z tych produktów korzystać, czy może zamiast tego lepiej zapłacić ratę kredytu wyższą o kilkadziesiąt złotych.

Jak porównać oferty i wybrać najtańszy kredyt hipoteczny?

Należy przede wszystkim porównać oferty kredytowe kilku banków. Najważniejsze jednak, żeby było to porównania zrobione specjalnie dla Ciebie, uwzględniające Twoją sytuację finansową. Mając indywidualnie przygotowane oferty, możesz być pewny, jaka będzie rata kredytu plus koszty okołokredytowe i dopiero na tej podstawie będziesz mógł wybrać najtańszy kredyt.

Ranking kredytów hipotecznych »

 

Pozostałe

wpisy blogowe

Czym jest karencja kredytu? Kiedy warto skorzystać z karencji spłaty kredytu?

Twoim głównym obowiązkiem jako kredytobiorcy jest płacenie rat zobowiązania zgodnie z harmonogramem. Banki przewidują w pewnych przypadkach możliwość rozpoczęcia spłaty dopiero po danym okresie, np. kilku miesiącach. Inną opcją jest przerwa w regulowaniu spłaty części rat. W takich przypadkach mowa o karencji kredytu. Sprawdź, na czym to polega i kiedy możesz z tego skorzystać. CzymContinue reading „Czym jest karencja kredytu? Kiedy warto skorzystać z karencji spłaty kredytu?”

18 lipca 2024 · 8 min czytania