Remontowo-kredytowo | Notus
Skip to content
Home » Bank Wiedzy » Remont » Remontowo-kredytowo

Remontowo-kredytowo

Redakcja NOTUS

Redakcja NOTUS

4 min czytania
Opublikowane: 4 lipca 2016
Featured post thumbnail

Okres letni to nie tylko doskonały czas na wakacyjny odpoczynek i wyjazd. Wielu z nas decyduje się latem na zmiany w mieszkaniu. Co zrobić, jeśli remontowe plany nie współgrają z naszym budżetem? Jest na to sposób, a w zasadzie – dwa.

Nie będzie remontu bez dobrego planu i ciekawych pomysłów. Dobry plan i ciekawe pomysły nie wejdą w życie, jeśli w domowym budżecie nie zabezpieczymy odpowiedniej kwoty. Zanim przystąpimy do remontu powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, ile pieniędzy jesteśmy w stanie zainwestować w planowane zmiany. Alternatywą wobec braku gotówki może być kredyt. Pytanie tylko – który?

Który kredyt wybrać?

– Sposób finansowania remontu nieruchomości w dużej mierze zależy od kwoty, jaką chcemy pożyczyć. Najtańszym rozwiązaniem będzie kredyt hipoteczny, jednak musimy pamiętać, że jego uzyskanie wiąże się z poniesieniem pewnych dodatkowych stałych kosztów – wyjaśnia Michał Krajkowski, Główny analityk NOTUS Doradcy Finansowi. Ekspert ma na myśli opłatę za wycenę nieruchomości, a także opłaty sądowe za wpis do księgi wieczystej i później – za wykreślenie hipoteki. Może się więc okazać, że zaciągnięcie niewielkiego kredytu hipotecznego z przeznaczeniem na remont będzie w takiej sytuacji nieopłacalne. Różnica w miesięcznej racie między hipoteką, a kredytem np. gotówkowym, będzie na tyle nieduża, że nie zamortyzuje to kosztów stałych, które pojawiają się przy kredycie hipotecznym. W takim przypadku korzystniejszym rozwiązaniem może być zaciągniecie pożyczki gotówkowej. Oprocentowanie będzie wyższe, ale unikniemy dodatkowych kosztów.

Ile trzeba czekać i ile to kosztuje?

Nie bez znaczenia pozostaje również czas rozpatrywania wniosku. – Na kredyt hipoteczny będziemy oczekiwać minimum 10-14 dni, a w przypadku pożyczki gotówkowej często środki możemy otrzymać na konto w ciągu 2-3 dni od momentu złożenia wniosku – tłumaczy Michał Krajkowski z NOTUS. Jeśli więc nie działamy pod presją czasu i chcemy pożyczyć ponad 10 tys. złotych, warto zastanowić się nad kredytem hipotecznym, gdyż będzie to tańsze rozwiązanie. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku kredytu hipotecznego musimy mieć „wolną” hipotekę, ewentualnie – musimy kredyt zaciągnąć w tym samym banku, który jest już wpisany w dziale IV Księgi Wieczystej. Co niemniej ważne – w niektórych bankach minimalna kwota kredytu hipotecznego jest ustalona na dosyć wysokim poziomie. W wielu instytucjach możemy otrzymać taki kredyt, gdy będziemy wnioskować o minimum 80-100 tysięcy złotych. Pozostaje jeszcze kwestia kosztów kredytu. Oprocentowanie i prowizje kredytu zabezpieczonego hipotecznie są ustalane na takich samych zasadach, jak w przypadku kredytu np. na zakup mieszkania. Warunki cenowe zależą od kwoty kredytu, wartości nieruchomości, a także od możliwości skorzystania z innych produktów bankowych, np. z karty kredytowej. Aktualnie marże kształtują się na poziomie od 2 do 3 punktów procentowych, co przekłada się na oprocentowanie na poziomie od 3,7% do 4,7%. Wyżej oprocentowane będą pożyczki gotówkowe. Dla najlepszych klientów (z wysokimi dochodami, z dobrą historią kredytową) łączne oprocentowanie wynosi około 6-8%.

Jakie dokumenty przygotować?

Jeśli remont nie uda się bez kredytu, to na pewno kredyt nie uda się bez wymaganych dokumentów. Ubiegając się o pieniądze na remont mieszkania musimy przede wszystkim wykazać się odpowiednimi dochodami. Konieczne będzie zatem przedstawienie zaświadczeń potwierdzających nasze zarobki. Może być to zaświadczenie o zatrudnieniu od pracodawcy, umowy zlecenia czy deklaracje PIT w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Rodzaj dokumentów będzie zależał od formy i źródła uzyskiwania dochodów. Ponadto musimy przedstawić także kosztorys prac remontowych, w których opiszemy, co chcemy wykonać i ile te prace będą kosztować. – Bank dokonuje weryfikacji tego zestawienia i szacuje czy kwota, którą chcemy pożyczyć, pozwoli na wykonanie wszystkich prac – doprecyzowuje ekspert NOTUS. Wraz z wnioskiem kredytowym musimy przedstawić także dokumenty potwierdzające prawo własności remontowanego lokalu. Z reguły wystarczy tylko odpis Księgi Wieczystej, jednak niektóre banki będą wymagać także dokumentu stwierdzającego nabycie mieszkania, np. aktu notarialnego. – Jeżeli remont chcemy finansować pożyczką gotówką, to konieczne będzie dostarczenie tylko dokumentów potwierdzających dochody. Na tej podstawie bank wyliczy zdolność kredytową i dostępną kwotę pożyczki – przekonuje Krajkowski.

Czy bank powie „sprawdzam”?

Kredyt na remont jest kredytem celowym, przeznaczonym na remont określony w kosztorysie. W ustalonym terminie (3-6 miesięcy) musimy przed bankiem rozliczyć się z wykonanych prac i właściwego wydatkowania środków. Większość instytucji dokonuje inspekcji sprawdzając, czy prace remontowe zostały przeprowadzone. Pracownik banku czy upoważniona osoba przeprowadza kontrolę, porównując stan mieszkania przed i po remoncie. Tylko w wątpliwych sytuacjach konieczne będzie przedstawienie rachunków lub faktur związanych z remontem naszego „m”.

Pozostałe

wpisy blogowe

Etapy budowy domu od podstaw – budowa domu krok po kroku

Budowa domu to inwestycja, która może trwać nawet latami. Długość całego procesu zależy od tego, czy wszystkie prace zlecasz firmie czy przynajmniej część wykonujesz na własną rękę. Jednak bez względu na to, czy inwestycja jest realizowana w systemie gospodarczym (samodzielna organizacja) czy przez wykonawcę, całość powinna się odbywać zgodnie z harmonogramem. Sprawdź, jak wyglądają kolejneContinue reading „Etapy budowy domu od podstaw – budowa domu krok po kroku”

10 października 2024 · 7 min czytania