Inwestowanie w surowce | Notus
Skip to content
Home » Bank Wiedzy » Porady » Inwestowanie w surowce

Inwestowanie w surowce

Redakcja NOTUS

Redakcja NOTUS

3 min czytania
Opublikowane: 8 marca 2011
Featured post thumbnail

Zawirowania w świecie arabskim wywołują zamieszanie na rynku walutowym, a także surowcowym. Ropa naftowa od kilku dni drożeje, podobnie jak złoto, czy srebro. To dobra okazja, by skorzystać na dużych wahaniach cen i zarobić, podpowiada porównywarka finansowa Comperia.pl. Gdyby zapytać, jak zarobić na ropie, można powiedzieć: wystarczy wybrać tańszą stację paliw. Ale na paliwach, podobnie jak innych surowcach, można zarabiać na inne sposoby.

Kupić sztabki

Najprościej będzie kupić surowce bezpośrednio. Sztabki złota lub srebra można kupić w wyspecjalizowanych serwisach prywatnych firm albo w Narodowym Banku Polskim. O ile jednak taki produkt ma niewielkie rozmiary i przechowywanie nie powinno nastręczać problemów (oczywiście poza tymi natury ochrony przez kradzieżą), to trudno wyobrazić sobie zakup kilku cystern ropy w oczekiwaniu na wzrost cen. Dlatego dobrym sposobem jest inwestowanie w kontrakty terminowe oparte na danym towarze. Kontrakt pozwala znacznie więcej zarobić ale i obarczony jest większym ryzykiem. Na stopę zwrotu z typowego indeksu surowców składają się cztery elementy. Pierwszy to zmiana cen samych surowców. Wbrew pozorom odpowiada ona za zaledwie 20-30-proc. stopy zwrotu. Skąd więc reszta zysków? Drugi element to oprocentowanie depozytu, którym zabezpieczone są kontrakty terminowe. Depozyt taki stanowią zwykle bony skarbowe, więc zysk z odsetek może sięgnąć kilku procent. Trzeci składnik stóp zwrotu stanowi tak zwana roll yield, czyli zysk wynikający ze struktury terminowej notowań kontraktów terminowych.

Inwestycję taką można prowadzić samodzielnie za pośrednictwem platform transakcyjnych, np. rynku forex. Dzięki dźwigni finansowej z niewielkiego kapitału na wejściu, możemy uzyskać dużą stopę zwrotu. Strata może być jednak znacznie bardziej odczuwalna. Zaletą tego rozwiązania jest też to, że można bez problemu nabywać setki baryłek ropy czy kilogramy złota, handlując za pośrednictwem internetu z każdego zakątka świata.

A od czego zależy cena?

Ceny surowców kształtuje głównie wielkość popytu na nie, która jest pochodną procesów gospodarczych oraz demograficznych. W ostatnich latach bardzo duża część tego popytu skupiona jest w szybko rozwijających się gospodarkach azjatyckich, szczególnie chińskiej oraz indyjskiej. Taki stan rzeczy uzasadnia np. gwałtowny wzrost cen surowców przemysłowych w ostatnich latach.

Fundusze inwestycyjne

Jednym z najłatwiejszych sposobów inwestycji są fundusze inwestycyjne. Pozwalają powierzyć zarządzanie specjalistom od konkretnych rynków. Wiele z nich specjalizuje się w inwestycjach na określonym towarze lub grupie kilku towarów. Coraz wyraźniej swoją obecność zaznaczają na rynku towarowym fundusze hedgingowe. Dysponują dużymi kapitałami i mogą wpływać znacząco na niektóre rynki towarowe. Ich celem jest osiąganie zysku nie tylko na wzrostach ale i spadkach rynku. To fundusze zamknięte dlatego dostęp do nich jest ograniczony. Niektóre produkty, np. w formie certyfikatów i funduszy inwestycyjnych zamkniętych, mogą być notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Oznacza to, że zainteresowani kupnem notowanego certyfikatu mogą to zrobić również po okresie subskrypcji po cenie rynkowej. Okres subskrypcji zazwyczaj trwa kilka tygodni. Produkty można nabywać w punktach dystrybucyjnych, różnych w zależności od emitenta produktu strukturyzowanego. Mogą to być oddziały banków, firm ubezpieczeniowych, doradców finansowych czy biura maklerskie. Żeby wejść w tego typu inwestycję, wystarczy dokument tożsamości i dowód wpłaty minimalnej wymaganej kwoty na wskazane konto. Trzeba zwrócić uwagę, że od czasu subskrypcji do faktycznego startu inwestycji może minąć kilka tygodni. Niektórzy emitenci struktur płacą odsetki za zdeponowanie środków w czasie subskrypcji. Jeżeli tak nie jest, trzeba mieć świadomość, że w okresie zapisów nasze pieniądze nie będą pracować. Niestety nie ma na rynku funduszu inwestującego wyłącznie w ropę, srebro czy platynę, lecz jest kilka, które pozwalają zarabiać na wzroście cen surowców. Niektóre z nich to np. PKO Surowców Globalny, DWS Gold, Idea Surowce, BPH Globalny Żywności i Surowców, subfundusz Skarbiec Rynków Surowcowych prowadzony przez Skarbiec TFI czy subfundusz surowców i energii w ramach funduszy Pioneer, czy Investor Gold FIZ. Część z nich działa jako fundusze otwarte i można do nich wpłacać pieniądze przez cały czas. Część to fundusze zamknięte, do których zapisujemy się na podczas subskrypcji.

Szymon Ostrowski

Pozostałe

wpisy blogowe

Czym jest karencja kredytu? Kiedy warto skorzystać z karencji spłaty kredytu?

Twoim głównym obowiązkiem jako kredytobiorcy jest płacenie rat zobowiązania zgodnie z harmonogramem. Banki przewidują w pewnych przypadkach możliwość rozpoczęcia spłaty dopiero po danym okresie, np. kilku miesiącach. Inną opcją jest przerwa w regulowaniu spłaty części rat. W takich przypadkach mowa o karencji kredytu. Sprawdź, na czym to polega i kiedy możesz z tego skorzystać. CzymContinue reading „Czym jest karencja kredytu? Kiedy warto skorzystać z karencji spłaty kredytu?”

18 lipca 2024 · 8 min czytania