Kupujemy działkę rekreacyjną | Notus
Skip to content
Home » Bank Wiedzy » Kredyty hipoteczne » Kupujemy działkę rekreacyjną

Kupujemy działkę rekreacyjną

Redakcja NOTUS

Redakcja NOTUS

4 min czytania
Opublikowane: 26 sierpnia 2009
Featured post thumbnail

W dobie bogacenia się społeczeństwa polskiego coraz częściej możemy zaobserwować fakt nabywania nieruchomości, które nie służą podstawowemu celowi, czyli zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych.

W dobie bogacenia się społeczeństwa polskiego coraz częściej możemy zaobserwować fakt nabywania nieruchomości, które nie służą podstawowemu celowi, czyli zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Coraz popularniejsze i oczywiście modne staje się posiadanie drugiej, lub kolejnej nieruchomości, stanowiącej miejsce urlopów i wypoczynku.

A jak wypoczynek, to wiadomo: morze, góry i Mazury. Właśnie w tych miejscach od dłuższego czasu zaobserwować możemy znaczny wzrost zainteresowania nieruchomościami wakacyjnymi. Ten trend jest również widoczny w USA, na Wyspach Brytyjskich i w większej części Europy. To wszystko wpłynęło na zauważalny wzrost cen na tych terenach. Zdarza się, że wartość mieszkań, domów i działek na terenach nadmorskich jest kilkakrotnie większa niż adekwatnych terenów z dala od morskiej plaży.

Ze względu na bliskość i możliwie jak najkrótszy czas dojazdu na atrakcyjności zyskują także działki rekreacyjne oddalone nie więcej niż 100 km od dużych aglomeracji miejskich. Obserwujemy tu powrót do stanu z początku lat 90-tych, gdy wypoczynek w Polsce był dużo popularniejszy niż zagraniczne wojaże. Wg ekspertów z branży pośrednictwa nieruchomościami należy spodziewać się 20-30% wzrostu cen działek.

I o ile zakup mieszkania, lub gotowego domu w takim miejscu nie sprawi nikomu większego kłopotu, bo nie różni się to od zakupu nieruchomości w innej części kraju, to jednak zakup działki i budowa na niej naszej wymarzonej nieruchomości może nie być już taka prosta. Głównym utrudnieniem jest to, że nie każda działka będzie działką budowlaną. Część z nich będzie miała przeznaczenie rekreacyjne.

Głównym atutem takich działek jest ich położenie. I tak największym powodzeniem cieszą się nieruchomości położone nad zbiornikami wodnymi z bezpośrednim dostępem do linii brzegowej. Do tego najlepiej, aby otoczone były lasem. Takie działki na pewno nie będą tanie, a jeśli znajdzie się jakaś okazja, to należy upewnić się, jak wygląda możliwość jej wyposażenia w podstawowe media i ile nas to będzie kosztowało.

Na co należy zwrócić dodatkową uwagę:
– czy grunt nie leży na terenie chronionym, np. w parku krajobrazowym,
– czy w miejscowym planie zagospodarowania nie ma przewidzianych inwestycji, które w przyszłości mogły by wpłynąć negatywnie na cenę i walory nieruchomości (np. obwodnica),
– czy na działce można postawić tylko domek rekreacyjny, czy całoroczny – ostatnio coraz częściej budowane są te drugie o pow. 120-130 m2 (wymogi: miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy). Wszystkie powyższe wymogi wpływają znacząco na wartość działki.

Kolejnym utrudnieniem, ze względu na wysokie ceny nieruchomości, jest dostęp do kredytów hipotecznych przeznaczonych na zakup nieruchomości rekreacyjnych. Nadal dość spora część banków nie posiada w swojej ofercie takich produktów.

O ile nie ma problemu z kredytowaniem działek budowlanych, o tyle przy rekreacyjnych banki mogą nadąż wniesienia dodatkowego wkładu własnego (np. Millennium) i krótszego okresu kredytowania. Tylko kilka banków jest w stanie udzielić kredytu na 100% wartości nieruchomości (np. Kredyt Bank, BPH, BGŻ, Santander), ale są i takie, które kredytów na takie nieruchomości w ogóle nie udzielą (np. Deusche Bank, ING)
Przykładowa warunki kredytowania działek rekreacyjnych:

Bank Okres kredytowania [w latach] LTV (stosunek kwoty kredytu do wartości zabezpieczenia) Sprecyzowanie celu kredytu
BGŻ 30 100% z ubezpieczeniem brakującego niskiego wkładu własnego Hipoteka na działce, lub inne nieruchomości
BPH 40 100% z ubezpieczeniem brakującego niskiego wkładu własnego Hipoteka na działce, lub inne nieruchomości budowa domu letniskowego całorocznego, przy czym część kredytu może być przeznaczona na nabycie działki rekreacyjnej, na której jest lub będzie realizowana inwestycja
BZ WBK 15 60-70% Hipoteka na działce, lub inne nieruchomości Działka rekreacyjna z księgą wieczystą, także zabudowanej domem letniskowym (trwale związanym z gruntem)
Kredyt Bank 30 100% z ubezpieczeniem brakującego niskiego wkładu własnego Hipoteka na działce
Millenium 50 60% Hipoteka na działce, lub inne nieruchomości. Działka z domem całorocznym
Santander 40 100% z ubezpieczeniem brakującego niskiego wkładu własnego Hipoteka na działce, lub inne nieruchomości

Poza kredytami, jest istnieje możliwość zaciągnięcia (tu już we wszystkich bankach) pożyczki hipotecznej zabezpieczonej na innej, posiadanej przez nas nieruchomości. Środki z niej możemy z powodzeniem przeznaczyć na zakup działki rekreacyjne.

Pozostałe

wpisy blogowe

Leasing czy kredyt – na co się zdecydować?

Nie tylko osoby prywatne mogą sfinansować swoje potrzeby z pożyczonego kapitału. Taką możliwość mają również firmy. Opcji w tym przypadku jest kilka. Do najpopularniejszych należą leasing i kredyt w banku. Obie formy finansowania mają swoje zalety. Co zatem warto wybrać? Lepszy będzie leasing czy kredyt? Przybliżamy ten temat! Leasing i kredyt – kto może zContinue reading „Leasing czy kredyt – na co się zdecydować?”

3 grudnia 2024 · 5 min czytania