Leasing dla firm – oferta leasingowa z NOTUS
Przedsiębiorstwa, które nie chcą lub nie mogą skorzystać z kredytu inwestycyjnego, mogą sfinansować swoje potrzeby leasingiem dla firm. Pozwala on pozyskać nowe środki trwałe w przypadku niedostatecznego lub zerowego kapitału na start. Chcesz poznać atrakcyjne oferty leasingu dla firm dostępne na rynku? Skonsultuj się z naszym Ekspertem Finansowym.
Zapytaj eksperta o szczegóły:
Na czym polega leasing na firmę jednoosobową i większą?
Leasing jest rozwiązaniem pozwalającym na finansowanie zakupu środków trwałych. Jest to forma umowy pomiędzy leasingodawcą i leasingobiorcą – najczęściej firmą, ale dostępny jest też leasing konsumencki.
W przypadku prowadzenia firmy i uzyskania leasingu przedsiębiorstwo otrzymuje przedmiot ujęty w umowie, a w zamian za możliwość jego użytkowania dokonuje określonych opłat. Rozwiązanie takie dostępne jest zarówno dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i średnich i małych firm.
Zalety leasingu na firmę
Aby móc skorzystać z leasingu, trzeba spełnić określone wymogi. Finansowanie w tej formie dostępne jest już od 1 dnia prowadzenia działalności gospodarczej, jednak od leasingodawcy wymaga się posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej (leasingowej) czy pozytywnej historii kredytowej. W odróżnieniu od kredytu inwestycyjnego – analiza tych czynników jest uproszczona. Firmy z krótki stażem działalności muszą liczyć się z koniecznością wniesienia wkładu własnego do umowy leasingu.
Zwykle wymagania wobec leasingobiorcy są mniej restrykcyjne w porównaniu do klasycznych kredytów i pożyczek, dlatego wiele firm decyduje się właśnie na leasing. Ponadto opłacalna dla przedsiębiorstw jest kwestia podatkowa – możliwość wliczenia raty leasingowej w koszty uzyskania przychodów (dotyczy leasingu operacyjnego).
Aby uzyskać atrakcyjne warunki finansowania, warto sprawdzić wiele ofert i wybrać rozwiązanie najbardziej optymalne dla swojej firmy. Analizę porównawczą przeprowadzi dla Ciebie Ekspert Finansowy NOTUS, który służy także wsparciem w całym procesie starania się o leasing.
Co można finansować leasingiem – zakup samochodu, maszyn i urządzeń
Ten rodzaj finansowania dla firm kojarzy się głównie z najmem samochodów. Leasing aut faktycznie jest najpopularniejszy, ale w ramach zawarcia umowy leasingowej możesz uzyskać również inne dobra przydatne dla Twojej firmy – ruchome i nieruchome. Wśród popularnych rodzajów środków trwałych, na które można uzyskać leasing, wymienia się np.:
- maszyny,
- samochody ciężarowe,
- sprzęt biurowy,
- linie technologiczne i produkcyjne.
Rodzaje leasingów
Istnieją dwie podstawowe formy leasingu. Najpopularniejszy jest leasing operacyjny. Kolejny to leasing finansowy. Ważne jest natomiast, aby rodzaj finansowania dopasować do potrzeb i możliwości danej firmy.
Leasing operacyjny (leasing klasyczny)
W trakcie trwania umowy leasingowej pełna rata składająca się z części kapitałowej i odsetkowej jest wliczana w koszty przychodu. Leasingodawca dokonuje odpisów amortyzacyjnych, a umowa zawierana jest na co najmniej 40% czasu amortyzacji samochodu lub innego środka trwałego. Firma już od początku umowy nie musi więc płacić pełnego podatku VAT. Ponadto do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć opłatę wstępną – jednorazowo, zgodnie z datą jej poniesienia. W czasie obowiązywania umowy przedmiot leasingu pozostaje we własności instytucji leasingowej.
Leasing finansowy
W przypadku leasingu finansowego przedmiot leasingowany należy do majątku przedsiębiorstwa, które jako podatnik ma dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Ponadto do kosztów uzyskania przychodu można wliczyć tylko część odsetkową raty. Tuż po odbiorze przedmiotu leasingowego, wraz z pierwszą ratą, trzeba w całości uiścić podatek VAT. Nie ma w tym przypadku konieczności ponoszenia opłaty wstępnej.
Pożyczka leasingowa i leasing samochodu osobowego jako wynajem
Pożyczka leasingowa to produkt podobny zarówno do kredytu, jak i klasycznego leasingu. Jest ona udzielana przez spółkę leasingową. Polega na udzieleniu najemcy przedmiotu umowy przez leasingodawcę. Ten w zamian spłaca miesięczne raty – nie tylko opłaty związane z wynajmem, ale też kapitał od wartości samochodu czy innego przedmiotu. Istotną różnicą pomiędzy leasingiem klasycznym a pożyczką jest też własność – w przypadku pożyczki to przedsiębiorca jest właścicielem leasingowanego przedmiotu. Oznacza to, że po spłacie całości i zakończeniu umowy nie podejmuje już decyzji, czy chce wykupić przedmiot – staje się on jego własnością automatycznie. Ponadto pożyczka taka może być udzielona na dłuższy okres – zwykle 6-120 miesięcy (pół roku do 10 lat).
Jeśli chcesz jeździć nowym samochodem i jednocześnie nie ponosić dużych kosztów, to forma finansowania w postaci leasingu jako abonamentu może okazać się odpowiednia. W czasie trwania umowy leasingobiorca płaci stałą miesięczną opłatę za użytkowanie pojazdu, która zawiera już koszty serwisowe – związane z wymianą opon, jak również ubezpieczeniem. Wysokość miesięcznych rat przy tego rodzaju opcji może być znacznie niższa w porównaniu do tradycyjnego leasingu.
Jeśli potrzebujesz finansowania zakupu samochodu lub innego przedmiotu dla Twojego biznesu – skontaktuj się z naszym Ekspertem Finansowym. Porównamy dla Ciebie oferty dostępne na rynku i przedstawimy opcje dopasowane do Twoich potrzeb.