Przezorny ma majątek ubezpieczony | Notus
Skip to content
Home » Bank Wiedzy » Ubezpieczenia » Przezorny ma majątek ubezpieczony

Przezorny ma majątek ubezpieczony

Redakcja NOTUS

Redakcja NOTUS

2 min czytania
Opublikowane: 11 lutego 2013
Featured post thumbnail

Samochód, mieszkanie, dom oraz wszystko to, co przez lata w nim zgromadziliśmy, to prawdopodobnie najcenniejszy nasz materialny dorobek. Życie uczy, że w wyniku zdarzeń losowych, w każdej chwili możemy utracić to, na co przez lata pracowaliśmy i gromadziliśmy.

Zatem warto spróbować wcześniej przewidzieć ewentualne straty i wybrać taką ochronę ubezpieczeniową, która w razie nieszczęśliwego wypadku pozwoli na odtworzenie utraconego majątku.

Majątek pod ochroną

Ubezpieczenia majątkowe dzielą się na dwie grupy. Pierwsza dotyczy mienia, czyli np. mieszkań, domów, ubezpieczenie autocasco AC, a także obowiązkowe ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Ich główny zakres ochrony polega na zabezpieczeniu majątku w wyniki różnego rodzaju zniszczeń spowodowanych np. powodzią, pożarem, wichurą czy innych żywiołów spotykanych na terenie naszego kraju, a także od. np. kradzieży, wypadku, itp.

Cechą charakterystyczną tego rodzaju ubezpieczenia jest to, że ochroną obejmuje ono daną nieruchomość wraz z cennym wyposażeniem. Zatem jeśli decydujemy się na ubezpieczenie domu czy mieszkania, to w ramach polisy pod ochroną jest jego wyposażenie, np. sprzęt AGD i RTV, dzieła sztuki, papiery wartościowe, biżuteria, a także sprzęt sportowy, zarówno ten mniejszy, jak rowery, czy narty, a także ten większy, jak jachty, skutery, itp. Ciekawostką jest, że ubezpieczeniem możemy również objąć zwierzęta domowe. Natomiast w przypadku ubezpieczenia firm, polisa chroni również maszyny, surowce wykorzystywane do produkcji, jak i same gotowe produkty przeznaczone do sprzedaży. Dodatkowo, jeśli na ochronę decyduje się osoba prowadząca gospodarstwo rolne, to polisa może obejmować zwierzęta hodowlane.

Gdy jesteś odpowiedzialny

Druga grupa, to tzw. ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Obejmują one nas w momencie, kiedy niechcący wyrządzimy komuś krzywdę i jesteśmy zmuszeni do jej naprawienia. Tutaj przede wszystkim polisa chroni nas, jeśli uszkodzimy, zniszczymy lub np. zgubimy czyjąś rzecz. Dodatkowo ubezpieczenie zabezpiecza nas w momencie, gdy w wyniki nieprzychylnych zdarzeń losowych spowodujemy czyjąś śmierć lub uszkodzenie ciała, np. w wyniku wypadku. Cechą charakterystyczną tego rodzaju polis, jest fakt, że chociaż ma ją wykupiona jedna osoba, czyli w tym wypadku sprawca, to chroni ona również poszkodowanego. Dzięki temu nie musimy z własnych środków pokrywać szkody, bo to towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci za nas odszkodowanie oraz inne świadczenia osobie poszkodowanej.

Najpopularniejsze polisy OC, to oczywiście ubezpieczenia osób posiadających auto i ubezpieczenia odpowiedzialności rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego, itp. Jednak istnieją również dobrowolne ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Dotyczą one zarówno życia prywatnego, jak i prowadzonej przez nas działalności gospodarczej i wykonywaniem przez nas określonej profesji.
Ubezpieczenie doceń przed faktem

Ubezpieczenie docenia się zazwyczaj dopiero wtedy, gdy przyjdzie z niego skorzystać. Szczęście nie zawsze sprzyja, a dobrze jest być mądrym przed szkodą, zwłaszcza, że to dużo nie kosztuje. Jak wybrać ubezpieczenie najlepsze do sytuacji i osoby? Tutaj najlepiej wesprzeć się specjalistą ds. planowania finansowego, który dobrze zna ofertę wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych, a dodatkowo pomorze wybrać odpowiedni rodzaj i zakres ochrony, dostosowany do potrzeb i możliwości finansowych klienta.

Pozostałe

wpisy blogowe

Raty annuitetowe – na czym polegają i czy warto się na nie zdecydować?

W przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny przed kredytobiorcą staje konieczność wielu wyborów dotyczących warunków kredytowania. Jedną z ważnych kwestii jest rodzaj rat – mogą być one stałe lub malejące. Pierwsze określa się jako raty annuitetowe, które zwykle są łatwiej dostępne dla osób z niższą zdolnością kredytową, ale w dłuższej perspektywie mogą wiązać się zContinue reading „Raty annuitetowe – na czym polegają i czy warto się na nie zdecydować?”

20 listopada 2024 · 6 min czytania