Zalety domów z poddaszem do adaptacji | Notus
Skip to content
Home » Bank Wiedzy » Porady » Zalety domów z poddaszem do adaptacji

Zalety domów z poddaszem do adaptacji

Redakcja NOTUS

Redakcja NOTUS

2 min czytania
Opublikowane: 6 marca 2013
Featured post thumbnail

Projekt domu z poddaszem do adaptacji to rozwiązanie kompromisowe między domem parterowym a domem dwukondygnacyjnym. W takich projektach na ogół na parterze znajdują się: kuchnia, salon, łazienki i 2-3 sypialnie, zaś poddasze jest otwartą przestrzenią, przeznaczoną do dowolnej aranżacji zgodnie z indywidualnymi potrzebami inwestora. Ogromną zaletą takich domów jest możliwość etapowania inwestycji – poddasze może zostać wykończone w dowolnym momencie, także kilka lat po zagospodarowaniu parteru.

Domy z poddaszem do późniejszej adaptacji są często wybierane przez młodych ludzi, którzy w przyszłości planują powiększenie rodziny. W momencie wprowadzenia się do nowo wybudowanego domu, w zupełności wystarczy im przestrzeń parteru, jednak wraz z dorastaniem dzieci, konieczne będzie zagospodarowanie poddasza. Pozostawienie wolnego obszaru na poddaszu, z pewnością sprawdzi się, jeśli inwestorzy przewidują w przyszłości zaopiekować się rodzicami. Seniorom zapewne wygodniej będzie na parterze, zaś młodsza para, będzie mogła urządzić na poddaszu wygodną sypialnię wraz z własną łazienką i garderobą. Jeśli w domu często pojawiają się goście, np. córka z własną rodziną, warto pomyśleć o przekształceniu poddasza w komfortową strefę dla przyjezdnych. To bardzo korzystne rozwiązanie, gdyż w sezonie zimowym, takie pomieszczenia wymagają ogrzewania tylko podczas pobytu gości. Istnieje jeszcze jedna zaleta takiego rozwiązania – nieogrzewane i dobrze zaizolowane poddasze tworzy strefę buforową, dzięki której ucieczka ciepłego powietrza zostaje ograniczona, a dom nie wychładza się tak szybko.

Przestrzeń poddasza sprawdzi się także, jeśli jeden z domowników wykonuje wolny zawód i potrzebuje wyciszonego miejsca do pracy. Poddasze znakomicie nadaje się na zoorganizowanie gabinetu, czy pracowni. W obu wypadkach, należy zadbać o prawidłowe oświetlenie. Część inwestorów przeznacza poddasze na siłownię, pokój rekreacyjny, mini-kino lub tradycyjnie, przynajmniej tymczasowo, organizuje tam strych. Duża przestrzeń pozwala na przechowanie najrozmaitszych sprzętów – od nieużywanych mebli i sezonowego sprzętu sportowego po dziecięce zabawki i ubrania.

Sposób zagospodarowania poddasza w dużej merze zależy od potrzeb i wyobraźni inwestora. Otwarta przestrzeń poddasza umożliwia dowolne podzielenie i zaaranżowanie tej powierzchni mieszkalnej. Wachlarz możliwości jest ogromny – od sypialni, przez gabinet, pokój dla gości, aż po siłownię i standardowy strych z suszarnią.

Arch. Katarzyna Braun-Szulc,
Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Pozostałe

wpisy blogowe

Czym jest karencja kredytu? Kiedy warto skorzystać z karencji spłaty kredytu?

Twoim głównym obowiązkiem jako kredytobiorcy jest płacenie rat zobowiązania zgodnie z harmonogramem. Banki przewidują w pewnych przypadkach możliwość rozpoczęcia spłaty dopiero po danym okresie, np. kilku miesiącach. Inną opcją jest przerwa w regulowaniu spłaty części rat. W takich przypadkach mowa o karencji kredytu. Sprawdź, na czym to polega i kiedy możesz z tego skorzystać. CzymContinue reading „Czym jest karencja kredytu? Kiedy warto skorzystać z karencji spłaty kredytu?”

18 lipca 2024 · 8 min czytania