Zalety domów z poddaszem do adaptacji | Notus
Skip to content
Home » Bank Wiedzy » Porady » Zalety domów z poddaszem do adaptacji

Zalety domów z poddaszem do adaptacji

Redakcja NOTUS

Redakcja NOTUS

2 min czytania
Opublikowane: 6 marca 2013
Featured post thumbnail

Projekt domu z poddaszem do adaptacji to rozwiązanie kompromisowe między domem parterowym a domem dwukondygnacyjnym. W takich projektach na ogół na parterze znajdują się: kuchnia, salon, łazienki i 2-3 sypialnie, zaś poddasze jest otwartą przestrzenią, przeznaczoną do dowolnej aranżacji zgodnie z indywidualnymi potrzebami inwestora. Ogromną zaletą takich domów jest możliwość etapowania inwestycji – poddasze może zostać wykończone w dowolnym momencie, także kilka lat po zagospodarowaniu parteru.

Domy z poddaszem do późniejszej adaptacji są często wybierane przez młodych ludzi, którzy w przyszłości planują powiększenie rodziny. W momencie wprowadzenia się do nowo wybudowanego domu, w zupełności wystarczy im przestrzeń parteru, jednak wraz z dorastaniem dzieci, konieczne będzie zagospodarowanie poddasza. Pozostawienie wolnego obszaru na poddaszu, z pewnością sprawdzi się, jeśli inwestorzy przewidują w przyszłości zaopiekować się rodzicami. Seniorom zapewne wygodniej będzie na parterze, zaś młodsza para, będzie mogła urządzić na poddaszu wygodną sypialnię wraz z własną łazienką i garderobą. Jeśli w domu często pojawiają się goście, np. córka z własną rodziną, warto pomyśleć o przekształceniu poddasza w komfortową strefę dla przyjezdnych. To bardzo korzystne rozwiązanie, gdyż w sezonie zimowym, takie pomieszczenia wymagają ogrzewania tylko podczas pobytu gości. Istnieje jeszcze jedna zaleta takiego rozwiązania – nieogrzewane i dobrze zaizolowane poddasze tworzy strefę buforową, dzięki której ucieczka ciepłego powietrza zostaje ograniczona, a dom nie wychładza się tak szybko.

Przestrzeń poddasza sprawdzi się także, jeśli jeden z domowników wykonuje wolny zawód i potrzebuje wyciszonego miejsca do pracy. Poddasze znakomicie nadaje się na zoorganizowanie gabinetu, czy pracowni. W obu wypadkach, należy zadbać o prawidłowe oświetlenie. Część inwestorów przeznacza poddasze na siłownię, pokój rekreacyjny, mini-kino lub tradycyjnie, przynajmniej tymczasowo, organizuje tam strych. Duża przestrzeń pozwala na przechowanie najrozmaitszych sprzętów – od nieużywanych mebli i sezonowego sprzętu sportowego po dziecięce zabawki i ubrania.

Sposób zagospodarowania poddasza w dużej merze zależy od potrzeb i wyobraźni inwestora. Otwarta przestrzeń poddasza umożliwia dowolne podzielenie i zaaranżowanie tej powierzchni mieszkalnej. Wachlarz możliwości jest ogromny – od sypialni, przez gabinet, pokój dla gości, aż po siłownię i standardowy strych z suszarnią.

Arch. Katarzyna Braun-Szulc,
Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Pozostałe

wpisy blogowe

Etapy budowy domu od podstaw – budowa domu krok po kroku

Budowa domu to inwestycja, która może trwać nawet latami. Długość całego procesu zależy od tego, czy wszystkie prace zlecasz firmie czy przynajmniej część wykonujesz na własną rękę. Jednak bez względu na to, czy inwestycja jest realizowana w systemie gospodarczym (samodzielna organizacja) czy przez wykonawcę, całość powinna się odbywać zgodnie z harmonogramem. Sprawdź, jak wyglądają kolejneContinue reading „Etapy budowy domu od podstaw – budowa domu krok po kroku”

10 października 2024 · 7 min czytania