Wybieramy mieszkanie – na co należy zwrócić uwagę? | Notus
Skip to content
Home » Bank Wiedzy » Porady » Wybieramy mieszkanie – na co należy zwrócić uwagę?

Wybieramy mieszkanie – na co należy zwrócić uwagę?

Redakcja NOTUS

Redakcja NOTUS

2 min czytania
Opublikowane: 1 marca 2011
Featured post thumbnail

Rynek transakcji nieruchomościami jest bardziej skomplikowany niż rynek innych dóbr materialnych, jak np. samochodów czy sprzętu AGD. Na rynku nieruchomości nie spotkamy się z dwoma identycznymi produktami. Deweloperzy często budują podobne nieruchomości, ale nawet dwa mieszkania w tym samym budynku i o tej samej powierzchni użytkowej różnią się od siebie – czy to np. położeniem na kondygnacji, nasłonecznieniem, czy też ustawieniem względem źródeł hałasu. Zatem na co jeszcze zwracać przy wyborze wymarzonej nieruchomości?

Lokalizacja i sąsiedztwo

Podstawową rzeczą przy wyborze mieszkania jest lokalizacja. Nieruchomości położone w dobrym miejscu, czyli bliżej centrum miasta, centrów handlowych, węzłów komunikacyjnych, będą zawsze bardziej poszukiwane i odporne na koniunkturalne wahania cen niż mieszkania położone na peryferiach z utrudnionym dojazdem do sklepów, szkół, itp. W tym miejscu warto zwrócić szczególnie uwagę na nowe mieszkania od deweloperów. Najczęściej inwestycje deweloperskie są zlokalizowane na przedmieściach miast, gdzie pola otaczające aglomerację są przystosowane pod budowę mieszkań. W takim wypadku warto pokusić się o sprawdzenie planów zagospodarowania przestrzennego danego terenu wokół inwestycji. Warto widzieć, czy będą w tym miejscu powstawały inne inwestycje, bo jeśli tak, to istnieją większe szanse, że w przyszłości w danym miejscu powstanie osiedle mieszkalne ze wszystkimi jego funkcjami, np. komunikacją miejską, szkołami, sklepami, itp. Tego typu lokalizacja wiąże się również z mniejszym wzrostem wartości mieszkania niż mieszkań utytułowanych w lub blisko centrum.

Parametry techniczne

Kolejnym istotnym kryterium wyboru mieszkania jest liczba pokoi, metraż, rozkład, ustawienie względem stron świata oraz piętro, na którym ma się ono znajdować. Może się wydawać, ze tutaj mamy nieograniczony wybór. Istotny jest rozkład pomieszczeń i ich usytuowanie względem mieszkania sąsiedniego, np. warto, aby łazienka nie wypadała w sąsiedztwie naszego salonu lub sypialni. Jednak musimy pamiętać, że te parametry wpłyną na cenę mieszkania. Zasada jest następująca: im większe mieszkanie, tym jego koszt utrzymania oraz cena zakupu są wyższe, ale za to cena jednostkowa metra kwadratowego będzie niższa.

Zarządzanie i bezpieczeństwo

Warto też zwrócić uwagę, kto będzie zarządzał daną nieruchomością. Najlepiej, gdy jest to wspólnota mieszkaniowa. Ważne jest również, czy powstające osiedle będzie ogrodzone z systemem monitoringu lub stałą ochroną. Czy mieszkanie jest wyposażone w instalację alarmową. Czy są dobrej klasy drzwi antywłamaniowe oraz rolety antywłamaniowe. Osoby szukające raczej luksusu zwrócą uwagę na rozkład mieszkania i jego powierzchnię. Będą chciały, aby mieszkanie było nowoczesne i wyposażone we wszelkie nowinki technologiczne, klimatyzację, sieć internetową oraz telewizyjną, by było wykonane z droższych, czyli lepszych materiałów oraz aby było w miarę możliwości kameralne. Niezależnie od wszystkiego, powinniśmy zwrócić również uwagę na takie szczegóły, jak to, czy mieszkanie ma zamontowane indywidualne liczniki do wszystkich mediów.

Sprawdzony deweloper

Szukajmy deweloperów, którzy nas będą chcieli dobrze obsłużyć. Wypytajmy więc poprzednich nabywców mieszkań, czy deweloper jest w porządku, czy zgadza się chętnie na aneksy przedłużające terminy wpłat, czy sam wywiązuje się z terminów itp. Warto też zapoznać się z inwestycjami wcześniejszymi danego dewelopera oraz sprawdzić stan prawny inwestycji, którą jesteśmy zainteresowani.

Pozostałe

wpisy blogowe

Czym jest karencja kredytu? Kiedy warto skorzystać z karencji spłaty kredytu?

Twoim głównym obowiązkiem jako kredytobiorcy jest płacenie rat zobowiązania zgodnie z harmonogramem. Banki przewidują w pewnych przypadkach możliwość rozpoczęcia spłaty dopiero po danym okresie, np. kilku miesiącach. Inną opcją jest przerwa w regulowaniu spłaty części rat. W takich przypadkach mowa o karencji kredytu. Sprawdź, na czym to polega i kiedy możesz z tego skorzystać. CzymContinue reading „Czym jest karencja kredytu? Kiedy warto skorzystać z karencji spłaty kredytu?”

18 lipca 2024 · 8 min czytania