Pod klucz w standardzie | Notus
Skip to content
Home » Bank Wiedzy » Porady » Pod klucz w standardzie

Pod klucz w standardzie

Redakcja NOTUS

Redakcja NOTUS

4 min czytania
Opublikowane: 6 marca 2013
Featured post thumbnail

Ostatnie lata przyniosły wiele zmian na rynku nieruchomości. Z uwagi na przewyższającą popyt podaż mieszkań, deweloperzy przeorganizowali strategie marketingowe wprowadzając do nich nowe elementy, co miało na celu poprawę wyników sprzedaży. Zmiany te wpłynęły dodatnio na rozwój sektora zapewniającego kompleksowe wykończenie wnętrz.

Aktualnym trendem na rynku nieruchomości jest proponowanie nabywcom zakupu mieszkań z wykończeniem pod klucz w standardzie. Według Anny Franus, prezesa firmy redNet Dom, zajmującej się kompleksowym wykończeniem wnętrz, w 2011 roku spora liczba deweloperów wprowadziła taką opcję do swojej oferty a w 2012 roku firma odnotowała znaczny wzrost zainteresowania tym produktem. To co jeszcze niedawno było w naszym kraju zjawiskiem raczej rzadkim, dziś staje się wymaganą normą.

Oczekiwania tego typu przyszły do nas z Zachodu. Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania, tam wykończenie pod klucz w standardzie jest … właśnie standardem. W Polsce trend ten na szeroką skalę zaczęto realizować w drugiej połowie 2012 roku. Deweloperzy sprzedają mieszkania z wykończeniem pod klucz, co jak się okazuje, jest doskonałym narzędziem marketingowym umożliwiającym podniesienie wyników sprzedaży. Czy to rzeczywiście działa?

Jak twierdzi Robert Stawecki, dyrektor ds. inwestycji w firmie redNet Dom, deweloperzy, nawiązując współpracę z firmami takimi jak redNet Dom, chcą przede wszystkim ulepszyć swój produkt. Mieszkań na rynku jest w tej chwili znacznie więcej niż potencjalnych nabywców. Jak wynika z naszego doświadczenia wykończenie jako wartość dodana mieszkania wydaje się klientom szczególnie atrakcyjne, zdecydowanie bardziej niż na przykład popularne dotąd rabaty czy garaż w cenie mieszkania. Większość z nas po prostu nie ma czasu na samodzielne zajęcie się wykończeniem, żmudne sprawdzanie ekip, kupowanie materiałów, doglądanie robót. Klient będzie zadowolony, jeśli ktoś zajmie się za niego tymi sprawami. Kompleksowość usługi wykończenia pod klucz jest jedną z jej największych zalet, wszystko w jednym miejscu – od aranżacji po wykonawstwo.

Deweloperzy proponują swoim klientom różne opcje wykończeniowe, wszystko zależy od charakteru inwestycji, jej lokalizacji i profilu nabywców. Ci deweloperzy, którzy weszli we współpracę z redNet Dom, zanotowali w 2012 roku wzrost sprzedaży mieszkań, zarówno w Warszawie jak i w innych miastach, takich jak Wrocław, Łódź, Kraków, Gdańsk, czyli wszędzie tam, gdzie firma ma swoje oddziały. Ten rozstrzał lokalizacji wskazuje na ogromne zmiany na rynku, już nie tylko Warszawa pozwala sobie na komfort wykończenia pod klucz. Dodatkowo, warto podkreślić, że standard wykończenia, w jakim dany deweloper sprzedaje mieszkanie, nie ogranicza klienta. Za niewielką dopłatą można zamówić materiały z wyższej półki, zdecydować się na prace wykraczające ponad standard pakietów. To klient decyduje o wybranych materiałach i zakresie prac w trakcie spotkań z aranżatorem wnętrz, które to spotkania są oczywiście w cenie.

Kolejnym elementem, który wpłynął na obecny kształt rynku nieruchomości są obostrzenia w udzielaniu kredytów jakie od 2012 roku obowiązują w polskim systemie bankowym. Znacznie zmalała ilość i wysokość udzielanych kredytów, czasem zakup mieszkania pod klucz jest jedyną możliwością wykończenia naszej nieruchomości na dobrym poziomie.

Zakup mieszkania z wykończeniem umożliwia nam wzięcie jednego kredytu hipotecznego, co ma ogromne znaczenie dla klienta, który nie musi zastanawiać się i martwić czy bank udzieli mu drugiego kredytu. To ogromny plus takiego pakietowego zakupu.

Osobnym tematem jest obserwowane ostatnio standaryzowanie się stylistyki wykańczanych w Polsce mieszkań, którą to tendencję na Zachodzie obserwuje się od co najmniej kilkunastu lat –coraz częściej urządzamy mieszkanie, z myślą o jego sprzedaży za 4 – 5 lat, dlatego wybieramy stonowane materiały wykończeniowe, takie, które spodobają się szerokiemu targetowi potencjalnych kupujących . Jesteśmy zdecydowanie bardziej mobilni niż jeszcze 20 lat temu, nie mamy problemu z wyjazdem do innego miasta w związku ze zmianą pracy, a co za tym idzie ze sprzedażą mieszkania. Zwycięża ekonomiczne podejście do tematu. Wychodzimy bowiem z założenia, że nie ma sensu przesadne inwestowanie w mieszkanie, z którym w każdej chwili możemy się rozstać.

Jak twierdzi Eliza Domurat – Banaś, architektka pracująca dla redNet Dom, jeśli chodzi o trendy w wykończeniu, to wiele zależy od tego czy klienci zamierzają wykończyć mieszkanie samodzielnie czy zatrudnić firmę wykończeniową lub architekta wnętrz. Zwykle bywa tak, że planując mieszkanie bez niczyjej pomocy wybieramy rozwiązania bezpieczniejsze niż te, które wybralibyśmy konsultując się z architektem, czyli łączymy beże z brązami, biele z szarościami lub czerniami , nie znaczy to jednak, że nie zdarzają się klienci, którzy chcą by ich mieszkania były ekspresją ich charakteru i zainteresowań , ale takich jest ostatnio zdecydowanie mniej.

Rok 2013 zapowiada się bardzo ciekawie, zarówno dla deweloperów, firm wykończeniowych jak i dla samych nabywców mieszkań, a może przede wszystkim dla nich. Deweloperzy, którzy dotąd oferowali swoim klientom bonusy, w postaci dóbr luksusowych, takich jak samochody czy egzotyczne wycieczki dziś rezygnują z tej formy zachęty, ponieważ nie przyniosą one spodziewanych efektów.
Wygrywa pragmatyzm. Wykończenie pod klucz jest obecnie najciekawszym i najrozsądniejszym bonusem jaki możemy otrzymać przy zakupie mieszkania i mam nadzieję, że tak zostanie – podsumowuje Anna Franus – Z ciekawością jednak będę śledzić doniesienia z rynku nieruchomości w kolejnych miesiącach – dodaje.

Joanna Łopusińska
Specjalistka ds. aranżacji i wykończenia wnętrz w firmie RedNet Dom

Pozostałe

wpisy blogowe

Czym jest karencja kredytu? Kiedy warto skorzystać z karencji spłaty kredytu?

Twoim głównym obowiązkiem jako kredytobiorcy jest płacenie rat zobowiązania zgodnie z harmonogramem. Banki przewidują w pewnych przypadkach możliwość rozpoczęcia spłaty dopiero po danym okresie, np. kilku miesiącach. Inną opcją jest przerwa w regulowaniu spłaty części rat. W takich przypadkach mowa o karencji kredytu. Sprawdź, na czym to polega i kiedy możesz z tego skorzystać. CzymContinue reading „Czym jest karencja kredytu? Kiedy warto skorzystać z karencji spłaty kredytu?”

18 lipca 2024 · 8 min czytania