Lokaty walutowe – czy to ma sens? | Notus
Skip to content
Home » Bank Wiedzy » Porady » Lokaty walutowe – czy to ma sens?

Lokaty walutowe – czy to ma sens?

Redakcja NOTUS

Redakcja NOTUS

3 min czytania
Opublikowane: 24 lutego 2011
Featured post thumbnail

Kursy walut zmieniają się bardzo dynamicznie, zagraniczne  stopy procentowe są na bardzo niskim poziomie. Stąd oprocentowanie lokat walutowych nie zachwyca. Czy wobec tego warto  oszczędzać w ten sposób?

Pytanie o opłacalność i sensowność zakładania lokat walutowych w aktualnych warunkach rynkowych jest zasadne. W lokatach walutowych jest podobnie jak w przypadku depozytów w złotówkach – fundamentalny wpływ na poziom oprocentowań mają krajowe stopy procentowe. A te w przypadku wszystkich ważnych walut obcych od 1,5 – 2 lat są na bardzo niskich poziomach. To skutek m.in. kryzysu gospodarczego. Stąd też na lokatach walutowych nie ma co aktualnie liczyć na zachwycające oprocentowania. Ot, 1, 2, maksymalnie 3 procenty, w zależności od waluty. To mniej niż „zeżre” nam inflacja! Na lokatach złotowych zarobimy 2-3 razy tyle!

A jednak sytuacja nie jest tak czarno – biała jak może się wydawać… Nasze „narzekania” przeprowadzaliśmy bowiem przy założeniu niezmienności kursów walutowych… Tymczasem tak przecież nie jest! Inwestowanie w walutowe lokaty to także „gra na wartości pieniądza”. Ba, to właśnie kurs ma najistotniejsze znaczenie przy lokowaniu oszczędności w walutach! Bardzo ważne jest bowiem zachowanie się złotówki wobec waluty, w której założono depozyt, w okresie zdeponowania środków. Mechanizm jest prosty – jeśli sądzisz, że złoty będzie się osłabiał wobec jakiejś waluty, wtedy inwestycję w lokatę walutową możesz przemyśleć. Jeśli zaś złoty będzie się umacniał, może się nawet okazać, że jakąś część zainwestowanej kwoty (w przeliczeniu na złote)… straciłeś! Dla zobrazowania bardzo prosty przykład: ulokujmy na rok 2 tys. zł na najlepszej aktualnie lokacie z kapitalizacją na koniec okresu w złotówkach i euro, i przyjmijmy że teraz kurs EUR/PLN wynosi 4 zł, a za 12 miesięcy wyniesie 4,5 zł w pierwszym przypadku i 3,5 zł w drugim.

Lokata roczna
w złotych
Lokata roczna
w euro
kwota 2 000 PLN 500 EUR
oprocentowanie 5,30% 3,00%
Po roku łącznie
otrzymasz (kurs 4,5)
2 086 PLN 2 304,5 PLN
(2250 PLN części kapitałowej
i 54,5 PLN części odsetkowej)
Po roku łącznie
otrzymasz (kurs 4)
2 086 PLN 2 049 PLN
(2000 PLN części kapitałowej
i 49 PLN części odsetkowej)
Po roku łącznie
otrzymasz (kurs 3,5)
2 086 PLN 1 792,5 PLN…
(1750 PLN części kapitałowej
i 42,5 PLN części odsetkowej)

Źródło: Comperia.pl

Łatwo można wyliczyć przy takich założeniach, że jeśli złoty się umocni, i 1 euro będzie kosztowało za rok mniej niż 3,91 zł, na lokacie walutowej stracimy. Ale wystarczy, aby złoty się osłabił, i kurs EUR/PLN powędrował do poziomu 4,08 zł. Wtedy na lokacie rocznej zarobimy więcej w przypadku ulokowania kapitału na depozycie w euro!

To pokazuje, że kluczowego wpływu na Twój zysk nie będzie miało oprocentowanie lokaty walutowej – ono średnio jest dużo niższe w porównaniu z depozytami złotówkowymi. Nieźle obłowić możesz się za to na osłabieniu polskiej waluty.

Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia ceny waluty. Jeśli nie zanosisz bankowi sumy w walucie obcej, ale w złotówkach, ten przeliczy sobie środki po wyższym kursie sprzedaży, natomiast po roku pieniądze odda ci po niższym kursie kupna. Fachowo nazywa się to spreadem… Lepiej będzie wymieniać walutę w kantorze. Widełki nie będą tak duże.

Reasumując zatem pokrótce – lokata walutowa pomaga upiec 2 pieczenie na jednym ogniu – zarobić oczywiście dzięki otrzymaniu odsetek, a także na umocnieniu się wobec złotego waluty w której ulokowaliśmy oszczędności. Ale jeśli kurs zanurkuje… Biada wtedy inwestorowi… No ale to się nazywa właśnie ryzyko.

Mikołaj Fidziński

Pozostałe

wpisy blogowe

Czym jest karencja kredytu? Kiedy warto skorzystać z karencji spłaty kredytu?

Twoim głównym obowiązkiem jako kredytobiorcy jest płacenie rat zobowiązania zgodnie z harmonogramem. Banki przewidują w pewnych przypadkach możliwość rozpoczęcia spłaty dopiero po danym okresie, np. kilku miesiącach. Inną opcją jest przerwa w regulowaniu spłaty części rat. W takich przypadkach mowa o karencji kredytu. Sprawdź, na czym to polega i kiedy możesz z tego skorzystać. CzymContinue reading „Czym jest karencja kredytu? Kiedy warto skorzystać z karencji spłaty kredytu?”

18 lipca 2024 · 8 min czytania