Leasing czy najem długoterminowy samochodu? | Notus
Skip to content
Home » Bank Wiedzy » Porady » Leasing czy najem długoterminowy samochodu?

Leasing czy najem długoterminowy samochodu?

Redakcja NOTUS

Redakcja NOTUS

2 min czytania
Opublikowane: 9 stycznia 2023
Featured post thumbnail

Zakup samochodu to dla wielu osób ważna decyzja. Często zastanawiamy się, czy lepszym rozwiązaniem będzie zakup samochodu za gotówkę, czy może skorzystanie z jednej z opcji finansowania pojazdów. Dzisiaj pragnę przybliżyć temat korzystania z najmu długoterminowego.

Przede wszystkim, najem długoterminowy jest rozwiązaniem bardziej elastycznym niż często wybierany przez firmy  leasing operacyjny. Umowa najmu może trwać od kilku miesięcy
do kilku lat, co pozwala na dostosowanie okresu najmu do indywidualnych potrzeb
i możliwości finansowych Państwa firmy.  Co więcej, w przeciwieństwie do leasingu operacyjnego, w przypadku najmu długoterminowego nie trzeba martwić się o jego wykup
po zakończeniu umowy, możemy tą opcję traktować jako przywilej a nie obowiązek, jednocześnie taką umowę można przedłużyć lub zakończyć i przesiąść się w nowy pojazd.

Kolejną zaletą najmu długoterminowego jest brak konieczności ponoszenia wysokich kosztów jednorazowych związanych z zakupem samochodu. W przypadku zakupu auta trzeba wziąć pod uwagę nie tylko cenę zakupu, ale także koszty ubezpieczenia, pakietów serwisowych oraz zakupu kompletu opon. W przypadku najmu długoterminowego wszystkie te koszty są zawarte w miesięcznym abonamencie, co pozwala na lepsze zarządzanie budżetem
i uniknięcie nieprzewidzianych wydatków.

Co dodatkowo zawiera miesięczna opłata?

  1. Koszty ubezpieczenia OC/AC/ NNW/ Assistance
  2. Serwis mechaniczny pojazdu (m.in. przeglądy, naprawy)
  3. Wymiana i przechowywanie opon
  4. Pojazd zastępczy na czas trwania serwisu/naprawy
  5. Obsługa karty paliwowej.

Dlaczego dobrze korzystać z pełnego pakietu?

  • Jest to wygoda i pewność posiadania zawsze sprawnego auta, a w przypadku konieczności skorzystania z serwisu, brak problemu związanego z tymczasowym brakiem pojazdu i konieczność korzystania z alternatywnych środków transportu.

Najem długoterminowy to również rozwiązanie dla osób, które nie chcą tracić czasu i energii na szukanie odpowiedniego samochodu oraz negocjowanie jego ceny. W przypadku najmu długoterminowego wszystko jest już załatwione – wystarczy wybrać odpowiedni model samochodu i zawrzeć umowę.

Jakie są różnice pomiędzy najmem długoterminowym, a często wybieranym przez firmy – leasingiem operacyjnym?

Najem długoterminowy Leasing operacyjny
Miesięczna opłata
W miesięcznej opłacie ujęte są wszystkie koszty użytkowania pojazdu. W miesięcznej opłacie ujęta jest wyłącznie część spłaty zobowiązania wynikającego z umowy. Dodatkowe opłaty klient musi ponieść indywidualnie.
Opłata wstępna
Koszt opłaty wstępnej jest fakturowany i może zostać uwzględniony w kosztach działalności.
Wykup pojazdu
Nie ma obowiązku wykupu pojazdu po zakończeniu kontraktu. Jest za to możliwość przedłużenia umowy na nowo skalkulowanej miesięcznej opłacie, lub wybranie nowego pojazdu do najmu. Wykup pojazdu po zakończeniu umowy może być obowiązkowy.
Limit kilometrów
Ustalany jest na początku umowy. Wpływa na miesięczny koszt użytkowania, w związku z np. ilością serwisów do przeprowadzenia. Brak limitu kilometrów. Koszty serwisów/pakietów serwisowych są po stronie klienta.

W NOTUS Finanse S.A. zapewniamy Państwu pełną obsługę i pomożemy z wyborem odpowiedniej umowy najmu długoterminowego, rzetelnie wytłumaczymy wszystkie zapisy w umowie, a nawet przedstawimy dostępne od ręki samochody, które są oferowane w ramach umów na najem długoterminowy.

Wioletta Wojniusz
Dyrektor Działu Produktów Biznesowych
wiolettawojniusz.notus.pl

Pozostałe

wpisy blogowe

Czym jest karencja kredytu? Kiedy warto skorzystać z karencji spłaty kredytu?

Twoim głównym obowiązkiem jako kredytobiorcy jest płacenie rat zobowiązania zgodnie z harmonogramem. Banki przewidują w pewnych przypadkach możliwość rozpoczęcia spłaty dopiero po danym okresie, np. kilku miesiącach. Inną opcją jest przerwa w regulowaniu spłaty części rat. W takich przypadkach mowa o karencji kredytu. Sprawdź, na czym to polega i kiedy możesz z tego skorzystać. CzymContinue reading „Czym jest karencja kredytu? Kiedy warto skorzystać z karencji spłaty kredytu?”

18 lipca 2024 · 8 min czytania