Dziecko z własną kartą | Notus
Skip to content
Home » Bank Wiedzy » Porady » Dziecko z własną kartą

Dziecko z własną kartą

Redakcja NOTUS

Redakcja NOTUS

5 min czytania
Opublikowane: 23 stycznia 2017
Featured post thumbnail

Konto dla dziecka to dobre rozwiązanie. Pozwala uczyć oszczędzania, ale także poprawia bezpieczeństwo np. podczas wyjazdów. Temat ten w naszej redakcji wywołał ogólną dyskusję, a co za tym idzie pojawiło się mnóstwo pytań. Po świecie kont dla dzieci oprowadza nas Aneta Sułek z Notus Doradcy Finansowi.

W jakim wieku dziecko może otworzyć własne konto?
W Polsce konto dla dzieci może zostać otwarte dla dzieci powyżej 13. roku życia, za zgodą rodziców i w ich obecności. Na rynku są jeszcze jednak dwa banki, które proponują konta nawet dla dzieci poniżej 13. roku życia (Alior Bank i PKO BP).

Czy rodzic może założyć konto dziecku tylko w banku, w którym sam posiada własny rachunek?
Nie, konto możemy założyć w innym banku niż nasz rachunek macierzysty. Banki udostępniają rodzicom aplikację, taką jak dziecku, tylko z innymi uprawnieniami do konta, by sprawować kontrolę nad finansami swojej pociechy. Ja osobiście wybrałam konto, które jest powiązane z jednym z moich kont, co pozwala mi np. na szybki przelew. Moja nastolatka jest już w takim wieku, że mogę jej przelać dodatkową kwotę na niespodziewane zakupy, co może ułatwiać życie lub wręcz być zbawienne w nagłych przypadkach.

Czy rodzic ma prawo ustalić własne warunki korzystania z konta przez dziecko, np. limit wypłat miesięcznych?
Tak, rodzic ma taką możliwość w większości banków przy zakładaniu konta. W niektórych przypadkach to bank sam ustala limity np. wypłat dziennych (Alior), choć i te mogą być korygowane przez rodzica lub nastolatka. Rodzic zakładając rachunek powinien dostosować limity do wieku i potrzeb dziecka oraz bezpieczeństwa zgromadzonych środków np. w przypadku zgubienia karty. Właścicielem konta jest jednak nastolatek i później to on decyduje o limitach np. dziennych wydatków.

Kto jest upoważniony do korzystania z środków zgromadzonych na koncie nieletniej osoby?
Dziecko jest właścicielem konta i to dziecko ma prawo do korzystania ze środków zgromadzonych na koncie. Rodzic, choć może zasilać konto dziecka, ma podgląd historii, ustala limity przelewów, wypłat i płatności kartą, nie ma dostępu do środków na koncie.

Czy jest limit wpłat miesięcznych?
Nie spotkałam się z limitem wpłat miesięcznych, ale z limitem wypłat miesięcznych już tak. To rodzaj bezpieczeństwa dla oszczędności naszej młodzieży. Jeden bank narzuca limit, w innych limity ustalają rodzice zakładając konto, później dziecko czym starsze może te limity zmienić.

Jak wygląda kwestia opłat za otwarcie i prowadzenie konta?
Zazwyczaj za otwarcie i prowadzenie konta nie są pobierane opłaty, ale może pojawić się opłata za posiadanie karty. Są karty bez opłat, ale i są konta z opłatą miesięczną za korzystanie z karty, choć może być ona zwolniona w przypadku dokonania minimalnej liczby transakcji kartą w danym miesiącu. Wszystko zależy od banku. Dodatkowym atutem może być płatność zbliżeniowa (tutaj trzeba pamiętać, że maksymalna kwota płatności to 50 zł bez konieczności podawania PIN-u, tak jak przy wszystkich kartach zbliżeniowych). Opłata za wydanie karty dla osób niepełnoletnich wynosi 0 zł. Dziecko, a właściwie nastolatek, sam może zdecydować jak jego karta ma wyglądać, do wyboru ma np. 18 wzorów tematycznych (PKO BP), a nawet może zaprojektować kartę sam (mBank), jeżeli te z galerii banku mu nie odpowiadają.

Co bank robi z warunkami prowadzenia konta młodzieżowego w momencie, kiedy dziecko osiąga pełnoletność?
Konta dla młodych są prowadzone zazwyczaj do 18. lub 20. roku życia, a następnie są przekształcane w konta osobiste, które oferuje bank. Jeden z banków (mBank) proponuje konto dla młodych do 24. roku życia, ale by było ono nadal bezpłatne, właściciel musi wykonać pewną liczbę transakcji, jak również konto musi być zasilane określoną minimalną kwotą miesięczną. Po ukończeniu 25 lat konto zostanie automatycznie przekształcone w konto dla młodzieży po 25 r.ż. Oczywiście właściciel rachunku może przekształcić konto na inne konto z oferty banku.

Czy w ramach promowania kont dla dzieci banki proponują swoim klientom jakieś bonusy?
Tak, wśród zachęt do założenia konta można znaleźć w ofertach banków:

  • bezpłatne aplikacje do płatności mobilnych;
  • Cash-back – tzn. wypłata gotówki podczas płatności w sklepach;
  • programy rabatowe – zwrot np. 10% za określone zakupy kartą (rabaty przy zakupie biletów do kina czy teatru);
  • oprocentowanie konta wyższe niż standardowe do określonej kwoty oszczędności;
  • darmowe prowadzenie konta;
  • darmowe przelewy;
  • darmowe wypłaty z bankomatów (w niektórych przypadkach ze wszystkich) w całym kraju, a nawet już wypłacanie gotówki przy pomocy telefonu w
  • bankomatach akceptujących BLIK bez karty;
  • wpłatomaty;
  • możliwość doładowania telefonu oraz sprawdzenie stanu konta;
  • konta walutowe – choć płatne, to duży atut podczas wycieczek naszych starszych nastolatków.

KOMENTARZ
Konto w praktyce czyli: Oczami rodzica
Uważam, że konto dla nastolatków to ogromna wygoda, ale i nauka dziecka – odpowiedzialności oraz poznania wartości pieniądza. Przy naszym mądrym podejściu możemy nauczyć naszego nastolatka oszczędzania oraz szacunku do pieniądza. Uczy się on także zarządzania własnym budżetem. Na własnym przykładzie mogę stwierdzić, że córka oszczędza, jak również robi przemyślane zakupy. Pamiętajmy jednak, iż to my jesteśmy odpowiedzialni za ich pierwszą edukację o finansach i kontrolę nad ich finansami, zaczynając od ich pierwszych oszczędności w postaci kieszonkowego oraz skarbonki. Niestety posiadanie konta przez młodego nastolatka wiąże się z pewnym zagrożeniem, z którym rodzic powinien się liczyć, to na nim spoczywa odpowiedzialność wyedukowania dziecka np. o ochronie danych do konta. Rodzic powinien przypominać o tym dziecku, jak również zabezpieczyć go ustalając odpowiednie limity dostosowane do wieku i potrzeb swojego nastolatka.

Uwaga:
Niezależnie od tego czy to karta, czy gotówka, rozmawiajmy z dzieckiem o roli pieniądza i zagrożeniach.

Pokazujmy zagrożenia i niebezpieczeństwa szczególnie dla transakcji w internecie.

Uświadamiajmy, jakimi sposobami wyłudzane są dane w internecie.

Informujmy, by o wszystkich podejrzanych stronach, mailach powiadamiali rodziców

Pozostałe

wpisy blogowe

marzenia
Kredyt hipoteczny z rodzicami – czy się opłaca i jakie są jego zasady?

Wielu młodych Polaków staje przed wyzwaniem uzyskania kredytu hipotecznego na zakup swojego własnego M.

12 czerwca 2024 · 10 min czytania