1… 2… 3… Sprzedane | Notus
Skip to content
Home » Bank Wiedzy » Porady » 1… 2… 3… Sprzedane

1… 2… 3… Sprzedane

Redakcja NOTUS

Redakcja NOTUS

3 min czytania
Opublikowane: 4 lipca 2016
Featured post thumbnail

Odpowiednie przygotowanie, właściwa cena, uregulowany stan prawny – to główne czynniki, które decydują o udanej sprzedaży nieruchomości. Jak przeprowadzić tę transakcję na 5-tkę?

Sprzedaż mieszkania, jak każda tego typu transakcja, ma finalnie przynieść zysk. Powinna jednak dawać przy tym kupującemu poczucie bezpieczeństwa, a sprzedającemu – satysfakcję z wprowadzenia planu sprzedaży nieruchomości w życie. By uczucie satysfakcji było realne, właściciel nie powinien dać się zwieść pozornym oszczędnościom i przekonaniu, że sprzedaż mieszkania to prosta transakcja. Co zatem robić, by była to przede wszystkim transakcja udana?

1. WŁAŚCIWE PRZYGOTOWANIE
Mawia się, że najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Tym bardziej, że pierwsze wrażenie może pojawić się tylko raz. Dlatego chcąc sprzedać mieszkanie musimy starać się wywrzeć na potencjalnym nabywcy naszego „m” jak najlepsze wrażenie. – Chociaż porządek w mieszkaniu wystawionym na sprzedaż wydaje się oczywistym obowiązkiem, nie każdy się do tego przykłada – zauważa Adrian Krawczyk z Bonum Nieruchomości. – Widać to często na zdjęciach zrobionych na szybko telefonem. Poszukujący omijają mieszkania, których nie widać zza bałaganu – dodaje ekspert. Przygotowując nieruchomość do sprzedaży warto zadbać o jej właściwą prezentację, wskazana jest inwestycja w odświeżenie całej powierzchni. Można to zrobić niewielkim kosztem, zbijając przy okazji argument do negocjacji ceny z potencjalnymi kupcami.
Przygotowanie nieruchomości do sprzedaży powinno mieć też wymiar administracyjny. Regulacja opłat czynszowych, podatków i współwłasności – to główne wyzwania, przed którymi staje sprzedający mieszkanie. Dlaczego warto je podjąć? Osoba, która zdecyduje się na kupno naszej nieruchomości, nie zgodzi się na nabycie obciążonego „m”, a czas oczekiwania na domknięcie spraw formalnych może rozmijać się z jej planami. By uniknąć takiej sytuacji należy dowiedzieć się, czy stan prawny sprzedawanego mieszkania został uregulowany. Pomóc w tym procesie może pośrednik w obrocie nieruchomościami.

2. PRZEMYŚLANA CENA
Ustalając wartość nieruchomości sprzedający zakładają zawsze „górkę cenową”, licząc się z jednej strony z możliwością prowadzenia negocjacji z kupującymi, a z drugiej – wierząc w szansę sprzedania „m” właśnie za taką cenę. – Przeszacowanie wartości sprawia, że klienci będą pomijać taką ofertę, być może nawet jej nie zobaczą, jeśli korzystają z filtrów przy poszukiwaniu nieruchomości – ostrzega Adrian Krawczyk, ekspert Bonum. Przy ustalaniu wartości mieszkania warto zdać się na wiedzę specjalistów ds. nieruchomości, pamiętając, że niedoszacowanie sprzedawanej powierzchni to dla jej właściciela strata.
Trzeba jednak uważać – zagrywanie ceną bywa ryzykowne, dotyczy to zarówno podwyższania i obniżania wartości mieszkania. Jeśli mieszkanie nagle tanieje, to dla poszukujących własnego „m” znak ostrzegawczy („coś jest nie tak”). Gdy cena mieszkania, wraz ze wzrostem zainteresowania nim, nagle idzie w górę, potencjalni nabywcy też zaczynają ostrożniej traktować tę ofertę. I w tym przypadku warto jest zdać się na wiedzę eksperta. Uchroni to sprzedającego przed koniecznością żonglowania ceną i wprowadzania zmian, których nie tolerują kupujący.

3. MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ
– W Polsce wciąż panuje przekonanie, że jednym mieszkaniem powinno zajmować się kilku pośredników. Nic bardziej mylnego – zauważa Adrian Krawczyk z Bonum Nieruchomości. Tymczasem nie trzeba zgłaszać oferty sprzedaży mieszkania do kilku biur jednocześnie. Dzięki takim opcjom jak „umowa ekskluzywna” oferta jest przekazywana do innych biur za pośrednictwem brokera. Taki system wymiany ofert sprawia, że swoje ogłoszenia widzą konkurencyjne agencje.

Pamiętaj!

  • OGŁOSZENIE o sprzedaży musi odpowiadać na potrzeby potencjalnego nabywcy, powinno podkreślać zalety i nie ukrywać wad oferowanej nieruchomości.
  • EKSPERCI ds. obrotu nieruchomościami to gwarancja wiarygodności osoby sprzedającej własne „m”, dzięki nim łatwiej osiągnąć cel: szybko i zyskownie sprzedać mieszkanie.

Pozostałe

wpisy blogowe

Umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy – jak wygląda spłata kredytu w takim przypadku?

W przypadku śmierci kredytobiorcy jego długi nie są automatycznie anulowane. Co więcej, obowiązek ich spłaty przechodzi na członków jego rodziny. Jeśli zadłużenie było duże, może istotnie obniżyć wartość spadku. Co zrobić w takich sytuacjach? Czy możliwe jest umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy i jakie możliwości mają spadkobiercy? Dowiedz się więcej na ten temat! Co sięContinue reading „Umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy – jak wygląda spłata kredytu w takim przypadku?”

21 listopada 2024 · 6 min czytania