Ekspert Finansowy czy Doradca Kredytowy - kogo wybrać?
Skip to content
Home » Bank Wiedzy » Kredyty hipoteczne » Ekspert Finansowy czy Doradca Kredytowy – z czyich usług warto korzystać przy ubieganiu się o kredyt

Ekspert Finansowy czy Doradca Kredytowy – z czyich usług warto korzystać przy ubieganiu się o kredyt

Oskar Marciński

Oskar Marciński

Ekspert Finansowy

4 min czytania
Opublikowane: 30 listopada 2024
Featured post thumbnail

Mnogość produktów bankowych i wiele różnic pomiędzy ofertami banków nie ułatwia wyboru kredytu. Osoby planujące zaciągnięcie pożyczki mogą jednak skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy znaczenie ułatwiają ten proces. Jednak i w tym przypadku nasuwa się wątpliwość. Skorzystać z usług Eksperta Finansowego czy może Doradcy Kredytowego? Przybliżamy podstawowy zakres usług i sposób pracy przedstawicieli obu tych zawodów!

Kim są Eksperci Finansowi i Doradcy Kredytowi?

W terminologii zawodów istnieje wiele z pozoru zbliżonych nazewnictw, pomiędzy którymi w rzeczywistości zauważa się zasadnicze różnice. Podobnie jest w przypadku Eksperta Finansowego i Doradcy Kredytowego. Pierwszy zawód oznacza podmiot, który specjalizuje się w szeroko pojętych finansach. Zakres usług takich specjalistów obejmuje również pomoc w uzyskaniu korzystnych kredytów i pożyczek. Natomiast Doradca Kredytowy to nazwa przeznaczona dla osób zajmujących się wyłącznie pośrednictwem kredytowym.

Z usług obu fachowców możesz skorzystać podczas ubiegania się o kredyt w banku. Jednak Ekspert Finansowy, ze względu na rozszerzony zakres działalności, może zaoferować nieco więcej. Jego praca obejmuje m.in. pomoc w zakresie finansowania inwestycyjnego i nie tylko. Ponadto istnieje kilka innych, kluczowych różnic pomiędzy Ekspertem Finansowym a Doradcą Kredytowym, które przybliżamy w dalszej części.

Ekspert Finansowy a Doradca Kredytowy – kto płaci za usługi?

Zawód Doradcy Kredytowego jest unormowany prawnie. Zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym osoba taka przede wszystkim nie może pobierać od banków prowizji czy żadnej innej uzgodnionej formy korzyści finansowej. Dla Ciebie, jako kredytobiorcy, oznacza to, że to Ty musisz pokryć wynagrodzenie doradcy, niezależnie od efektów jego pracy. Kwota taka zależy od wielu czynników. Część pośredników pobiera wynagrodzenie w zależności od zakresu określonych usług, inni mają stawki godzinowe. 

Z kolei Ekspert Finansowy pracuje na zasadzie prowizji. Jego wynagrodzenie pokrywane jest przez bank, który udziela pożyczki kredytobiorcy korzystającemu z usług eksperta. Ty w takich przypadkach nie masz dodatkowych wydatków – nic nie płacisz za konsultacje z ekspertem. Możesz natomiast liczyć na profesjonalną pomoc na każdym etapie ubiegania się o kredyt czy inny produkt bankowy.

Czym zajmują się Doradca i Ekspert – podobieństwa w zakresie usług

Zasadniczą różnicą pomiędzy Ekspertem Finansowym a Doradcą Kredytowym jest wspomniany zakres usług. Zacznijmy od usług oferowanych przez obu fachowców. Każdy pośrednik kredytowy i finansowy może zająć się m.in.:

  • porównaniem ofert kredytowych w wielu bankach;
  • przedstawieniem najkorzystniejszych ofert w zależności od Twojej indywidualnej sytuacji;
  • sprawdzeniem, na jaką formę i kwotę kredytu możesz liczyć, np. analizując Twoją zdolność kredytową i sprawdzając historię kredytową;
  • przedstawieniem możliwości zwiększenia szansy na uzyskanie kredytu;
  • przedstawieniem alternatyw dla klientów z niewielkim wkładem własnym, potrzebnym do kredytu hipotecznego;
  • negocjacjami z bankiem w sprawie korzystniejszych warunków, jeśli w danym przypadku jest to możliwe; 
  • przygotowaniem formalności niezbędnych w procesie ubiegania się o kredyt – pomoc w skompletowaniu niezbędnych dokumentów, wypełnieniu wniosku kredytowego i jego złożeniu (nawet do kilku banków);
  • przedstawieniem ważnych informacji dotyczących kredytów i pożyczek oraz wyjaśnieniem wszelkich niejasnych zagadnień.

Zakres usług Eksperta Finansowego

Zarówno Ekspert Finansowy, jak i Doradca Kredytowy towarzyszą klientowi w ubieganiu się o kredyt i wskazują rozwiązania, które zwiększają jego szansę na uzyskanie korzystnych warunków kredytowania. Ponadto Ekspert Finansowy posiada szeroką wiedzę z zakresu rynku finansowego. Do osoby takiej możesz zwrócić się nie tylko w momencie, gdy planujesz zaciągnięcie kredytu hipotecznego, ale też rozważając każdą inną formę kredytowania, w tym przyszłe inwestycje. Osoba taka może pomóc również w znalezieniu odpowiedniego ubezpieczenia do kredytu, polisy na życie czy możliwości oszczędzania. 

Co więcej, Ekspert Finansowy jest do dyspozycji kredytobiorcy nie tylko do czasu uruchomienia kredytu, ale przez cały czas trwania jego spłaty. Może pomóc osobom, których sytuacja finansowa uległa zmianie i które chcą polepszyć warunki spłaty kredytu. Ekspert może też przygotować zestawienie ofert dla osób rozważających przeniesienie zobowiązania do innego banku (refinansowanie kredytu) na korzystniejszych dla siebie warunkach. Ekspert udzieli też konsultacji w przypadku zadłużeń i posiadania kilku pożyczek w różnych miejscach. W takich sytuacjach możliwa może okazać się m.in. konsolidacja kredytów i pożyczek, negocjowanie wydłużenia okresu spłaty rat i wiele innych rozwiązań.

Dlaczego warto szukać ofert kredytowych z udziałem eksperta?

Planując zaciągnięcie kredytu, trzeba mieć świadomość, że poszczególne oferty bankowe mogą się znacznie od siebie różnić. Porównanie wielu dostępnych opcji bywa czasochłonne i stresujące. Decydując się na pomoc Eksperta Finansowego, można liczyć na jego wsparcie w całym procesie starania się o kredyt. Już podczas pierwszej konsultacji poznasz swoje możliwości kredytowe. Ekspert przybliży, jaka kwota kredytu i jakie warunki są w Twoim zasięgu. Porówna też za Ciebie kilkanaście ofert kredytów, dzięki czemu oszczędzisz czas. Na wsparcie możesz liczyć również podczas kompletowania niezbędnych dokumentów, wypełniania formalności, negocjowania warunków z bankiem, analizowania i podpisywania umowy. A co najważniejsze, korzystając z usług eksperta, nie ponosisz żadnych opłat. Ekspert Finansowy pobiera wynagrodzenie w formie prowizji od banku, a nie od klienta.

Pozostałe

wpisy blogowe

Prolongata kredytu – czym jest i kiedy można z niej skorzystać?

Kredyt hipoteczny możesz zaciągnąć nawet na 35 lat. W tak długim okresie wiele różnych sytuacji wpłynie na Twoją zdolność do spłaty rat. Bank sprawdza, czy stać Cię na dane zobowiązanie, ale nie jest w stanie przewidzieć, jak sobie będziesz radzić w przyszłości. Jeśli spodziewasz się problemów, zwróć się o pomoc do kredytodawcy. Jednym z zaproponowanychContinue reading „Prolongata kredytu – czym jest i kiedy można z niej skorzystać?”

24 marca 2025 · 5 min czytania