Leasing czy kredyt - co lepiej wybrać?
Skip to content
Home » Bank Wiedzy » Kredyty dla firm » Leasing czy kredyt – na co się zdecydować?

Leasing czy kredyt – na co się zdecydować?

Redakcja NOTUS

Redakcja NOTUS

5 min czytania
Opublikowane: 3 grudnia 2024
Featured post thumbnail

Nie tylko osoby prywatne mogą sfinansować swoje potrzeby z pożyczonego kapitału. Taką możliwość mają również firmy. Opcji w tym przypadku jest kilka. Do najpopularniejszych należą leasing i kredyt w banku. Obie formy finansowania mają swoje zalety. Co zatem warto wybrać? Lepszy będzie leasing czy kredyt? Przybliżamy ten temat!

Leasing i kredyt – kto może z nich skorzystać?

Leasing jest popularną wśród przedsiębiorców formą finansowania inwestycji, w tym kupna samochodu, ale nie tylko. Stanowi on rodzaj umowy, zawieranej pomiędzy leasingodawcą (firmą leasingową) i leasingobiorcą. Zgodnie z nią leasingobiorca otrzymuje przedmiot ujęty w umowie (np. pojazd). W zamian za możliwość jego użytkowania zobowiązuje się on do dokonywania opłat o określonej wysokości.

Produktem finansowym dostępnym również dla firm jest kredyt. W bankach można otrzymać pożyczkę gotówkową na dowolny cel. Dostępne są też kredyty samochodowe, przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z kupnem samochodu, oraz pożyczki hipoteczne. W przypadku kredytów dokonuje się spłaty kapitału wraz z odsetkami i kosztami.

Pomiędzy leasingiem a kredytem mogą wybierać firmy, które chcą zainwestować w samochód, maszyny, sprzęt, linie produkcyjne itp. Z kolei wśród osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej, utarło się przekonanie, że na zakup auta pozwala tylko kredyt samochodowy lub gotówkowy. Obecnie jednak dostępny jest także leasing konsumencki, z którego mogą korzystać osoby prywatne. Leasing dla osób fizycznych zwykle dotyczy właśnie kupna pojazdu.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie “leasing czy kredyt”. Decyzja zależy od Twojej indywidualnej sytuacji. W podjęciu decyzji może pomóc zestawienie najważniejszych zalet obu rozwiązań. Szczegółów dowiesz się również dzięki konsultacji z Ekspertem Finansowym. Specjalista przeanalizuje Twoje potrzeby i wskaże, które rozwiązania są w Twoim przypadku najkorzystniejsze.

Kredyt czy leasing – cechy leasingu konsumenckiego i firmowego

Leasing samochodu czy też innego dobra materialnego przede wszystkim jest produktem stosunkowo łatwo dostępnym. Firmy mogą z niego skorzystać już od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Jego uzyskanie zwykle wiąże się też z minimalnymi formalnościami w porównaniu do kredytów. Ponadto jako zalety takiego rozwiązania wymienia się m.in.:

  • Możliwość wliczenia do kosztów uzyskania przychodu m.in. opłaty wstępnej, rat leasingowych netto czy bieżących kosztów eksploatacji. Dotyczy to jednak leasingu operacyjnego (klasycznego) dla firm, a nie konsumenckiego.  Leasingodawca dokonuje też odpisów amortyzacyjnych.
  • Stabilność – wysokość rat ustalana jest w umowie i są one niezmienne.
  • Brak wpływu na zdolność kredytową – raty nie są uznawane za zadłużenie.
  • Brak wpisów do Biura Informacji Kredytowej – leasingodawcy nie przekazują danych do BIK.
  • Wygoda – w przypadku auta w leasing zwykle nie trzeba się martwić jego ubezpieczeniem.
  • Możliwość częstej zmiany samochodu.

Decydując się na leasing, warto jednak pamiętać o niektórych jego ograniczeniach:

  • Brak własności przedmiotu leasingowanego – w czasie trwania umowy samochód czy też inny obiekt pozostaje własnością firmy leasingowej. Natomiast po zakończeniu umowy zwykle istnieje opcja wykupu (przeniesienia własności).
  • Krótki okres trwania umowy – najczęściej nie przekracza on 60 miesięcy.
  • Wyznaczanie minimalnego okresu umowy – zwykle wynosi 24 miesiące i nie można dokonać wcześniejszej spłaty.
  • Zwykle brak możliwości kupna samochodu używanego.
  • Niekiedy limit kilometrów i brak możliwości ingerowania w wyposażenie samochodu.
  • W przypadku nieruchomości ograniczenia w postaci m.in. minimalnej wartości nieruchomości.
  • Niekiedy konieczność wniesienia wkładu własnego, zwłaszcza w przypadku przedsiębiorstw krótko funkcjonujących na rynku.

Podstawowe wady i zalety kredytu – porównanie leasingu

Banki oferują różne formy produktów. Leasing samochodowy najczęściej porównywany jest do kredytu samochodowego, natomiast leasing nieruchomości do kredytu hipotecznego. Firmy i osoby prywatne mają do dyspozycji również kredyt inwestycyjny czy gotówkowy. Ten ostatni wyróżnia się sporą elastycznością, bo może być przeznaczony na dowolny cel, w tym zakup samochodu.

Jako podstawowe zalety kredytów udzielanych w bankach można wymienić m.in.:

  • Zwykle niższe raty w porównaniu do rat leasingowych – wynika to z możliwości uzgodnienia dłuższego okresu kredytowania. W zależności od rodzaju kredytu można spłacać go od kilku do kilkunastu czy kilkudziesięciu lat.
  • Kredytobiorca od razu jest wyłącznym właścicielem pojazdu (w przypadku kredytu na samochód), nieruchomości (przy kredycie hipotecznym) lub dowolnych przedmiotów (przy kredycie gotówkowym).
  • Możliwość wcześniejszego spłacenia zobowiązania.
  • Brak ograniczeń względem dysponowania swoją własnością kupioną na kredyt.
  • Brak limitów pod względem minimalnej wartości nieruchomości.
  • Brak konieczności posiadania wkładu własnego (z wyjątkiem hipoteki).

Z perspektywy przedsiębiorcy kredyt na firmę może jednak stwarzać też pewne ograniczenia:

  • Więcej formalności przy ubieganiu się o finansowanie.
  • Dłuższy czas oczekiwania na decyzję.
  • Zmienna wysokość rat.
  • Mniejsza dostępność – zwykle banki nie są skłonne udzielić kredytu dla firm krótko działających na rynku i wyznaczają okres minimalny, który najczęściej wynosi 6-12 miesięcy lub dłużej.
  • Wpływ na zdolność kredytową – rata zaliczana jest do wydatków i obniża dochody.

Podsumowanie – leasing czy kredyt?

Leasing daje sporo korzyści podatkowych. Jest stosunkowo łatwo dostępny, ale nie oznacza to, że każdy przedsiębiorca może z niego skorzystać. Firmy oferujące takie usługi mają swoje wewnętrzne procedury, które określają m.in. w jakiej branży musi działać przedsiębiorstwo i o leasing jakiego przedmiotu może wnioskować. Niemniej jednak w przypadku leasingu często nie jest weryfikowana zdolność kredytowa czy historia BIK, jak to ma miejsce przy kredytach. Z obu produktów można sfinansować samochód czy nieruchomość. Natomiast kredyty gotówkowe dają pełną swobodę. Porównując oferty leasingu i kredytu nie można zapomnieć również o prawie własności. Przy kredycie jesteś wyłącznym posiadaczem zakupionych dóbr, a w trakcie trwania umowy leasingu osobą wynajmującą.

Decyzja o tym co wybrać – kredyt czy leasing – zależy więc od Twojej indywidualnej sytuacji i potrzeb. Jeśli rozważasz jedną z tych opcji i chcesz podjąć świadomą decyzję, możesz skorzystać z pomocy Eksperta Finansowego. Ekspert wyjaśni, jaka forma finansowania będzie optymalna w zależności od Twojej sytuacji.

Rafał Zacharek
Ekspert Finansowy NOTUS

Pozostałe

wpisy blogowe

Co to jest wskaźnik LTV i jak go obliczyć?

Banki podczas ustalania kryteriów kredytowania biorą pod uwagę wiele czynników i korzystają z rozmaitych systemów. Jednym z kluczowych wskaźników, służących m.in. do oceny ryzyka kredytu, jest LTV. Jego wartość ma istotne znaczenie dla instytucji finansowych, ale też Kredytobiorców, bo to m.in. od niego uzależnione są warunki pożyczki, a nawet to, czy w ogóle można jąContinue reading „Co to jest wskaźnik LTV i jak go obliczyć?”

11 grudnia 2024 · 5 min czytania