Kredyt obrotowy – czym jest i jakie są warunki jego uzyskania?
Jak wynika z raportu KRD, opublikowanego w październiku 2024 roku, co trzeci przedsiębiorca obawia się utraty lub obniżenia poziomu bezpieczeństwa finansowego jego działalności. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z okresowymi trudnościami, może być skorzystanie z kredytu obrotowego. Sprawdź, na czym on polega i w jakich sytuacjach banki go udzielają.
Spis treści
Firmy obawiają się o sytuację finansową w najbliższym roku
Jak wskazują dane, 35% mikro, małych i średnich przedsiębiorstw boi się, jak będzie kształtować się ich sytuacja finansowa przez najbliższych 12 miesięcy. Szczególnie dotyczy to firm z branży produkcyjnej. Nie chodzi wyłącznie o zagrożenia wynikające z braku terminowych płatności.
Aby utrzymać stabilność finansową, przedsiębiorcy deklarują, że:
- ok. 40% będzie korzystać z profesjonalnych usług księgowych i rachunkowych;
- 27% zamierza korzystać z leasingu i usług prawnych;
- ok. 20% będzie sprawdzać wiarygodność finansową kontrahentów;
- 15% skorzysta z usług windykacyjnych;
- 12% będzie wpisywać dłużników do biur informacji gospodarczej;
- ok. 10% sięgnie po kredyt lub pożyczkę i skorzysta z faktoringu.
Jednym z produktów finansowych, które mogą wspomóc prowadzenie działalności, jest kredyt obrotowy. Na czym polega?
Czym jest kredyt obrotowy?
Kredyt obrotowy to produkt finansowy przeznaczony dla firm. Służy finansowaniu bieżącej działalności. Zobowiązanie może mieć dwie formy – limitu w rachunku bieżącym albo kredytu obrotowego ratalnego. W pierwszym przypadku otrzymujesz do dyspozycji konkretną kwotę i od Ciebie zależy, z jakiej części skorzystasz. Po wykorzystaniu tych środków w określonym czasie musisz zasilić rachunek, aby spłacić zobowiązania. Wtedy limit bankowy się odnawia i możesz ponownie korzystać ze środków. Odsetki są pobierane tylko od tej kwoty, z której skorzystasz. Druga forma oznacza spłatę ratalną. Otrzymujesz wówczas środki, a kapitał spłacasz w ratach. Długość okresu kredytowania wynosi zazwyczaj do kilku lat.
Kredyty obrotowe można podzielić na zobowiązania:
- w rachunku bieżącym i rachunku kredytowym;
- odnawialne i nieodnawialne;
- z zabezpieczeniem i bez zabezpieczenia.
Bardzo wygodnym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy jest kredyt odnawialny w rachunku bieżącym. Dzięki temu bank oddaje do Twojej dyspozycji określoną kwotę, z której możesz skorzystać wtedy, kiedy będzie Ci potrzebna. W momencie gdy środki z kredytu nie będą wykorzystywane, nie będziesz płacić z tego tytułu odsetek. To bardzo dobre rozwiązanie dla firm, które potrzebują finansowania w nagłych sytuacjach. Nie musisz co chwilę składać wniosków o kolejne zobowiązanie – masz kredyt obrotowy w rachunku bieżącym, z którego możesz korzystać, kiedy tylko potrzebujesz.
Jakie są największe korzyści kredytu obrotowego dla firm?
To zobowiązanie może być kluczowym produktem finansowym dla Twojego przedsiębiorstwa. Nie czekaj na moment, w którym sytuacja firmy będzie zła. Złóż wniosek o kredyt obrotowy w rachunku kredytowym, kiedy sytuacja Twojej firmy jest stabilna. Uzyskane środki pomogą Ci poradzić sobie z różnymi problemami finansowymi. Jakie odniesiesz korzyści?
Utrzymasz płynność finansową
W działalności gospodarczej musisz sobie radzić z przeróżnymi zagrożeniami. Możliwe, że masz duże zamówienia, ale co, jeśli klient nie zapłaci, a musisz przelać pensje pracownikom i opłacić faktury dostawców? Jak informuje BIG InfoMonitor, w III kwartale 2024 roku co piąta firma musiała się zadłużać przez niezapłacone przez kontrahentów faktury. Aż 53 proc. podmiotów informowało o opóźnieniach wynoszących więcej niż miesiąc, a ponad 34 proc. – o ponad dwa miesiące.
Korzystasz, kiedy chcesz
Po środki z kredytu obrotowego możesz sięgać, kiedy masz taką potrzebę. Jeżeli jesteś w stanie podołać finansowo zobowiązaniom, po prostu to robisz i nie płacisz odsetek od kredytu obrotowego. Co istotne, każdą wpłatą pomniejszasz zadłużenie i tym samym przywracasz sobie możliwość korzystania z większej kwoty środków, ale oczywiście do ustalonego limitu.
Przygotowujesz się na różne scenariusze
Zagrożeniem w działalności gospodarczej są nie tylko nieterminowe płatności faktur. Wielu sytuacji nie da się przewidzieć, czego przykładami są pandemia czy wojna w Ukrainie – wydarzenia, które miały ogromny wpływ na wiele biznesów. Jeżeli zdecydujesz się wziąć kredyt obrotowy, poradzisz sobie, kiedy nagle sprzedaż zdecydowanie spadnie.
Nie musisz mieć rezerwy gotówkowej
Twój biznes powinien być zabezpieczony określoną kwotą, którą masz do dyspozycji w razie potrzeby. Tymczasem możesz wykorzystać posiadane środki na inwestycje, a kredyt obrotowy będzie rezerwą na nieoczekiwane sytuacje.
Lepsze relacje z dostawcami
Przeterminowane płatności faktur często oznaczają, że masz problem z terminowym regulowaniem zobowiązań. To przekłada się na kontakt z dostawcami, którzy po kolejnych opóźnieniach mogą nie być zainteresowani dalszą współpracą. Dzięki środkom z kredytu obrotowego możesz ograniczyć to ryzyko.
Jak uzyskać kredyt obrotowy?
Bank, zanim przyzna Ci takie finansowanie, musi przeprowadzić analizę zdolności kredytowej. Najczęściej wymaga 12 miesięcy ciągłości prowadzenia firmy, ale też te oczekiwania mogą być mniejsze lub większe. Aby udzielić Ci finansowania, przeanalizuje wyniki Twojej działalności. Jeśli są ujemne, może odmówić przyznania kredytu obrotowego.
Wraz z wnioskiem o zobowiązanie musisz dostarczyć niezbędne dokumenty. Wymagania w tym zakresie zależą od banku, ale najczęściej są to:
- decyzja o nadaniu numerów NIP i REGON;
- wpis do ewidencji działalności gospodarcze (KRS, CEiDG);
- zaświadczenia z ZUS i US o braku zaległości w składkach i podatkach;
- zeznania podatkowe (PIT, CIT, VAT);
- zaświadczenie o dodatkowych zarobkach poza działalnością gospodarczą;
- umowy z odbiorcami o stałej współpracy;
- wyciąg z konta firmowego;
- wydruk z systemu księgowego za 12 miesięcy lub dłuższy okres;
- wykaz środków trwałych.
Oczywiście, każdy bank może mieć inne oczekiwania i niekoniecznie będzie wymagać tych samych dokumentów. Mimo że musisz zgromadzić wiele załączników, to może być warto. To doskonałe zabezpieczenie płatnicze, dzięki któremu możesz realizować swoje cele biznesowe zgodnie z planem i bez obaw o płynność. Porozmawiaj z Ekspertem Finansowym, jaki kredyt obrotowy w Twoim przypadku będzie najlepszym rozwiązaniem. Ekspert może też przygotować dla Ciebie zestawienie różnych ofert i przeprowadzić Cię przez cały proces wnioskowania o kredyt.
Paweł Kuczyński
Starszy Ekspert Finansowy