wyliczenia

Jaki wkład własny jest wymagany?

Opublikowane:

Wymóg wniesienia 20 proc. wkładu własnego dla wielu osób może być barierą nie do pokonania w ubieganiu się o kredyt. Jednak wbrew obiegowym opiniom już 10 proc. środków własnych pozwoli na zaciągniecie kredytu, chociaż często będzie to droższy kredyt niż ten z większym wkładem własnym.

Zgodnie z zapisami Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego kwota udzielonego kredytu nie może być wyższa niż 80 proc. wartości nieruchomości. Oznacza to więc konieczność wniesienia przez kredytobiorcę minimum 20 proc. środków własnych. Jednak regulacje Rekomendacji S pozwalają na udzielenie kredytu w wysokości do 90 proc., czyli z wkładem własnym 10 proc., pod warunkiem skorzystania z określonych zabezpieczeń. Brakującą kwotę wkładu własnego można ubezpieczyć lub zabezpieczyć na niektórych instrumentach finansowych. Musimy jednak pamiętać, że bank może, ale nie musi korzystać z dodatkowych zabezpieczeń, co oznacza, że nie ma obowiązku udzielania kredytów z 10 proc. wkładem własnym. To od polityki każdej instytucji zależy maksymalna kwota udzielonego kredytu. Jednak analiza ofert bankowych wykazuje, że większość banków, w tym także te największe na rynku, jest skłonna udzielić kredytu w sytuacji gdy kredytobiorca posiada tylko 10 proc. środków własnych.

10 proc. z ubezpieczeniem
Uzyskanie kredytu z 10 proc. wkładem własnym jest możliwe pod warunkiem skorzystania z tzw. ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Przepisy dopuszczają także zabezpieczenie brakującej kwoty poprzez blokadę środków na rachunku kredytobiorcy, zastaw na papierach wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski, a także poprzez zabezpieczenie na środkach zgromadzonych przez kredytobiorcę na Indywidulanym Koncie Emerytalnym (IKE) lub Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). W praktyce jednak większość banków spośród udzielających kredyty z 10 proc. wkładem własnym stosuje tylko ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Oznacza to, że nadwyżkę kredytu ponad określone w Rekomendacji S maksimum na poziomie 80 proc. należy ubezpieczyć. Jeśli np. posiadamy tylko 15 proc. wkładu własnego i zaciągamy kredyt na 85 proc. wartości, to 5 proc. będzie podlegało ubezpieczeniu.

A ile to kosztuje?
Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego wymagane jest do czasu aż kwota aktualnego zadłużenia nie spadnie poniżej wymaganego poziomu, czyli 80 proc. wartości mieszkania. Dla kredytu z 10 proc. wkładem własnym, który został udzielony na 25 lat poziom zadłużenia poniżej 80 proc. zostanie osiągnięty po około 5 latach spłaty, a przez ten czas konieczne jest opłacanie ubezpieczenia. Część banków podnosi w tym czasie oprocentowanie kredytu o 0,2-0,6 p.p. co przekłada się na wzrost raty o około 10-30 złotych na każde 100 tysięcy zadłużenia. W chwili gdy saldo zadłużenia osiągnie poziom 80 proc. lub mniejszy, wówczas znika wymóg dalszego ubezpieczania brakującego wkładu własnego. W kilku bankach kredytobiorca nie ponosi formalnie żadnych dodatkowych opłat z tytułu ubezpieczenia brakującej kwoty. Całość składki ubezpieczeniowej pokrywa bank, jednak możemy przypuszczać, że część tych kosztów jest niejako ukryta w podwyższonej marży. Musimy jednak mieć świadomość, że w tym przypadku spadek zadłużenia poniżej poziomu 80 proc. nie spowoduje obniżenia marży. Pamiętajmy o tym, że jeśli w umowie kredytowej nie mamy wyraźnego rozdzielnia kosztów ubezpieczenia, to nie możemy liczyć na obniżenie marży po kilku latach. Aktualnie tylko 4 banki pobierają dodatkową składkę ubezpieczeniową przez okres kilku lat do czasu, aż saldo zadłużenia nie spadnie poniżej 80 proc. wartości nieruchomości. W pozostałych instytucjach koszt składki formalnie pokrywa bank.

Bank Wzrost marży
Alior 0,20 p.p.
BGŻ BNP Paribas brak
BOŚ 0,60 p.p.
Credit Agricole brak
Eurobank brak
ING Bank Śląski brak
mBank brak
Bank Millennium brak
Pekao Bank Hipoteczny brak
Pekao SA 0,20 p.p.
PKO BP 0,25 p.p.
Bank Pocztowy brak
Raiffeisen Polbank brak
Santander Bank brak

Michał Krajkowski
Główny Analityk
NOTUS Finanse

Porozmawiaj z ekspertem
Podaj nam swoje imię:
Podaj nam swój numer telefonu: