Co skrywa druga połówka? | Notus
Skip to content
Home » Bank Wiedzy » Aktualności » Co skrywa druga połówka?

Co skrywa druga połówka?

Redakcja NOTUS

Redakcja NOTUS

3 min czytania
Opublikowane: 22 marca 2017
Featured post thumbnail

Stan konta partnera w wielu związkach to tajemnica poliszynela – tak wynika z badania ARC Rynek i Opinia na zlecenie BIK przeprowadzanego w 2016 r.

Ponad jedna trzecia respondentów ukrywa wydatki przed swoim partnerem. Częściej robią to kobiety (45%) i osoby młode, czyli z krótkim stażem małżeństwa lub związku (43%). Zaskakującym jest, że aż 12% przyznało się, że wzięło kredyt bez wiedzy drugiej osoby. Powodem brania potajemnie kredytów może być fakt, że wśród osób w wieku 25-34 lat, aż 21% nie jest pewna sytuacji finansowej drugiej osoby. To właśnie ta grupa przeważa wśród deklarujących zaciągnięcie zobowiązania bez wiedzy partnera.

Ufam, ale…

Jednocześnie pary darzące się bliskością i akceptacją nie zawsze ufają sobie w kwestiach finansowych. Niektóre związki wcale nie rozmawiają
o sytuacji finansowej, mają oddzielne budżety i konta, inne osoby w obawie przed oceną i zarzutem zbytniej niegospodarności, ukrywają przed sobą wydatki na własny rozwój, garderobę, rozrywki a nawet duże inwestycje. Może właśnie dlatego aż 13% osób będących w związku twierdzi, że do tej pory nie stworzyła zadowalającego systemu podziału wydatków. Dodatkowo 55% wszystkich respondentów przyznaje, że w ciągu miesiąca nie są w stanie odłożyć kwoty co najmniej 50 zł. 16% z tej grupy oświadcza natomiast, że nigdy nie odkłada pieniędzy.

Tajemnica poliszynela i zasada ograniczonego zaufania

Aż jedna piąta respondentów nie zawsze wie, w jakiej sytuacji finansowej jest ich druga połowa. Dla wielu osób więc stan konta partnera i zaciągnięte zobowiązania finansowe są tajemnicą poliszynela. Teoretycznie mało o nim wiedzą, a praktycznie aż 51% respondentów przyznało się, że sprawdza czasami historię konta partnera w myśl zasady ograniczonego zaufania. Paradoksalnie, aż dwie trzecie badanych twierdzi, że ich partner nie sprawdza ich konta. Stabilność finansów i wspólne konto deklaruje zaś niemal połowa respondentów. W większości są to osoby w związkach formalnych i w grupie wiekowej 45-60 lat.

Nic tak nie zbliża jak wspólny kredyt

Największe zobowiązanie finansowe, czyli kredyt hipoteczny, zaciągany jest w Polsce przez dwie osoby (65%) i nie ważne jest, czy są małżeństwem, czy żyją
w związku partnerskim. Wynika to z prostej kalkulacji. Osoby, które łączą dochody, mają większą zdolność kredytową i mogą uzyskać atrakcyjniejsze warunki umowy. Wspólne kredyty zasilały program „Mieszkanie dla młodych”, w którym jeden z małżonków musiał być w wieku do 35 roku życia. Sam, bez zdolności kredytowej partnera, rzadko kiedy mógł wziąć kredyt na wymarzone mieszkanie lub dom.

Ile kosztuje niewiedza?

Tajemnice, brak zaufania i nieświadomość mogą słono kosztować jednego z małżonków lub partnerów, ponieważ niewiedza o zaciągniętym zobowiązaniu nie zawsze chroni przed koniecznością jego spłaty. Kolejnym zagrozeniem są spontaniczne zakupy. I nie dotyczą one głównie kobiet, mianowicie aż jedna trzecia Polaków wydała w sposób spontaniczny sumę pieniędzy powyżej 1000 zł. W tym 12% badanych przyznaje, że miało to miejsce wiele razy! Spontanicznie wydajemy pieniądze na sprzęt elektroniczny, ubrania, kosmetyki.

Szczęśliwie nieświadomy

Z raportu wyłania się obraz osoby w związku szczęśliwej i wierzącej swojemu partnerowi, ale jednocześnie z ograniczonym zaufaniem w kwestii finansowej i często nieświadomej jego sytuacji finansowej. Raport ujawnia wiele problemów, z którymi boryka się osoba w związku, czyli: brak nawyku oszczędzania, kompulsywne wydawanie pieniędzy, wspólne duże zobowiązania finansowe (kredyty hipoteczne) spłacane przez wiele lat, które wpływają na brak stabilności budżetu domowego.

Iza Prystasz

Źródło: https://media.bik.pl/informacje-prasowe/344560/bik-az-jedna-piata-polakow-nie-zawsze-wie-w-jakiej-kondycji-finansowej-jest-ich-partner

Pozostałe

wpisy blogowe

Etapy budowy domu od podstaw – budowa domu krok po kroku

Budowa domu to inwestycja, która może trwać nawet latami. Długość całego procesu zależy od tego, czy wszystkie prace zlecasz firmie czy przynajmniej część wykonujesz na własną rękę. Jednak bez względu na to, czy inwestycja jest realizowana w systemie gospodarczym (samodzielna organizacja) czy przez wykonawcę, całość powinna się odbywać zgodnie z harmonogramem. Sprawdź, jak wyglądają kolejneContinue reading „Etapy budowy domu od podstaw – budowa domu krok po kroku”

10 października 2024 · 7 min czytania